غذای عروس هلندی

غذای عروس هلندی

غذای مورد علاقه عروس هلندی
غذای مورد علاقه عروس هلندی

عروس هلندی در ردیف پرندگان زینتی و زیبایی است که طرفداران زیادی آن را برای نگهداری در خانه خریداری میکنند. عروس هلندی از خانواده طوطی ها است که از نظر جثه از آنها کوچکتر است. زادگاه اصلی این پرنده استرالیا است. با تمرین و زمان کافی می توانید این پرنده باهوش را به گفتن کلمات ترغیب نمایید.

توصیه شده است که چنانچه تمایل زیادی به صحبت کردن این پرنده دارید نوع نر آن را خریداری کنید. این پرنده توانایی خو گرفتن با محیط انسان ها را دارد و خیلی زود می تواند با شما ارتباط برقرار کند. زمان آن بستگی به صرف زمان از طرف شما خواهد داشت. یکی از مهمترین نکاتی که باید به آن دقت کنید غذای عروس هلندی است. باید با آگاهی کامل از نوع غذاهای مورد علاقه این پرنده، غذاهای ممنوعه برای او و همچنین با توجه به سن پرنده، غذای مناسب را در منوی غذای روزانه او قرار دهید.

عروس هلندی چی میخوره

از دادن غذاهای خانگی(غذای دست ساز برای عروس هلندی) که انسان استفاده می کند به عروس هلندی جدا خودداری کنید. ممکن است که این پرنده جذاب برخی از میوه ها، آجیل, غلات و سبزیجاتی که خود ما استفاده می کنیم را بتواند بخورد اما مطمئنا روش طبخ آنها برای این پرنده متفاوت است.اگر تمایل دارید تا پرنده شما تندرست و سرحال بماند باید به نکات مهم در زمینه تغذیه او توجه کنید.

عروس هلندی با آن جثه کوچک و جذابش بین 10 تا 14 سال زندگی می کند و البته که می تواند به 20 سال هم افزایش یابد. مسائل تغذیه ای و رژیم غذایی مناسب می تواند باعث این افزایش سن در این پرنده شود.

خرید غذای عروس هلندی

غذای مورد علاقه عروس هلندی

پت شاپ آتاپت: طبع غذایی عروس هلندی بیشتر شبیه به مرغ عشق است. این پرنده علاقه زیادی به خوردن دانه ارزن دارد. تخم آفتابگردان، شاهدانه و تخم کتان هم در همین لیست قرار دارد اما این مواد غذایی به تنهایی تامین کننده مواد مغذی مورد نیاز عروس هلندی نیست. یک رژیم غذایی مطلوب برای او حاوی میوه جات، سبزیجات و آجیل است که البته نباید در استفاده از آنها زیاده روی کرد.

لیست غذای عروس هلندی

هنگام غذا دادن به طوطی سلطان نکاتی وجود دارد که باید به آنها توجه کنید. غذای طوطی که فقط از دانه ها و مواد خاصی تشکیل شده است، ممکن است برای پرنده شما ناکافی باشد. بنابراین، ممکن است در آینده منجر به کمبود ویتامین و مواد معدنی شود. برای این منظور لازم است از خوراک ها و مکمل هایی با محتوای ویتامین A بالا استفاده شود. مصرف میوه ها و سبزیجات تازه برای پرنده شما برای داشتن یک رژیم غذایی متعادل و سالم بسیار مهم است.

میوه هایی که کاکاتیل دوست دارد شامل انگور، توت فرنگی، پاپایا، انبه، آناناس و خربزه است. سبزیجات مورد علاقه او هویج، کلم بروکلی، کدو سبز، کاهو، کلم، کاسنی، کرفس و اسفناج است. برای انتخاب صحیح خوراک و تعادل تغذیه ای، می توانید مخلوطی از این میوه ها و سبزیجات را انتخاب کنید.

غذای مورد علاقه عروس هلندی

غذای عروس هلندی چیست؟ لازم است تا این پرنده دوست داشتنی در روز دو وعده حاوی 20 گرم غذا دریافت کند که البته می تواند به سه وعده هم افزایش یابد که هر وعده شامل 15 گرم می باشد. غذای آنها باید شامل ویتامین، پروتئین و مواد مغذی باشد. با تغییر فصل رژیم غذایی آنها نیز تغییر میکند. رژیم غذایی عروس هلندی شامل: پروتئین، مواد معدنی، کربوهیدرات، چربی و ویتامین است. که البته در مصرف هیچکدام نباید زیاده روی کرد.

میزان غذای عروس هلندی

راهنمای غذای عروس هلندی
راهنمای غذای عروس هلندی

این پرنده در هر وعده غذایی بین یک و نیم تا دو قاشق دانه می خورد. بهترین دانه ها برای او ترکیبی از ارزن، جو دوسر، دانه کلزا، تخمه آفتابگردان و شاهدانه است. که هر پرنده با توجه به نوع ذائقه خود دو یا سه دانه را بیشتر دوست دارد. در بیشتر آنها ارزن و تخم آفتابگردان در اولویت اول قرار دارند.

مراقب باشید برای اینکه عروس هلندی شما چاق نشوداز ریختن زیاد تخمه آفتابگردون پرهیز کنید. ترکیب دانه های این پرنده با دیگر انواع مانند مرغ عشق و طوطی متفاوت است پس در زمان خرید غذای عروس هلندی آماده از پت شاپ ها به این نکته دقت کنید.

سبزیجات را باید یک روز در میان در اختیار او قرار دهید و میوه را در هفته یک یا دو بار به او بدهید زیرا میوه ها حاوی میزان زیادی قند هستند و ممکن است باعث بروز مشکلاتی برای پرنده شود.

برگهای سبز و ساقه خوراکی ها را میتواند هر روز استفاده کند.

از تنوع میوه و سبزیجات غافل نشوید تا پرنده دچار کم اشتهایی یا بی اشتهایی نشود. به مرور متوجه خواهید شد که پرنده شما چه میزان میوه یا سبزیجات مصرف می کند و اشتیاق او به کدام یک بیشتر است.

آب تازه نیز از مهمترین مواردی است که همیشه باید در اختیار او باشد.

غذای خشک یا پلت مخصوص عروس هلندی

غذای مقوی برای عروس هلندی: این غذاها به صورت بسته بندی در فروشگاههای مخصوص غذای پرندگان به فروش می رسد که حاوی چند نوع دانه مقوی هستند که به صورت خشک وجود دارند. استفاده از این پلت مخصوص مقوی می تواند رژیم غذایی کامل و مناسبی برای عروس هلندی به شمار آید.

غذای تقویتی عروس هلندی

از آنجایی که این پرنده علاقه وافری به دانه دارد لذا بهتر است از سنین پایین او را عادت به خوردن پلت بدهید زیرا پس از آن به وجود آوردن این عادت بسیار سخت و زمان بر خواهد بود زیرا پرنده به غذای خود عادت کرده و تغییر آن را به راحتی نمی پذیرد.

میوه و سبزیجات تازه برای عروس هلندی

غذای عروس هلندی Cockatiel food
غذای عروس هلندی Cockatiel food

از دیگر خوراک عروس هلندی که بعد از پلت ها(غذای مخصوص عروس هلندی) در رژیم غذایی عروس هلندی از اهمیت خاصی برخوردار است، بهره بردن از میوه و سبزیجات می باشد. میوه و سبزیجات باید خوب شسته شوند و سپس در اختیار او قرار گیرند.

هلو، گلابی، نارگیل، گریپ فروت، انبه، زردآلو برای عروس هلندی، موز، کیوی، گیلاس، انگور، توت فرنگی، انواع آلو و کیوی میوه هایی هستند که برای این پرنده مفید میباشند.

همچنین سبزیجات مفید برای عروس هلندی شامل: برنج قهوه ای پخته، گوجه، سیب زمینی پخته، کینووا، هویج و برگ هویج، کدو حلوایی، خیار، ذرت، لوبیا سبز، انواع کلم، اسفناج، نخود فرنگی، ریحان، جعفری، علف چمنی، ساقه و برگ قاصدکاست.

غذای جوجه عروس هلندی تازه متولد شده تا دو ماهگی

خوراک عروس هلندی

اگر جوجه هلندی که شما در خانه دارید در کنار مادرش است نیازی نیست تا شما کار زیادی انجام دهید تنها کافی است تا غذاهای مقوی و مناسبی در اختیار مولد قرار دهید. اما اگر خود شما مسئول نگهداری مستقیم از جوجه عروس هلندی هستید کار شما سخت خواهد بود.
برای غذا دادن به او باید از یک سرنگ کمک بگیرید. سرنگ مخصوص طوطی سانان را می توانید از فروشگاههای پت شاپ تهیه کنید. لازم است تا به میزان 88 میلی لیتر غذا را هر 4 تا 6 ساعت به جوجه با سرنگ بدهید.

برای انجام این کار باید جوجه را از قفس بیرون بیاورید و روی یک حوله نرم بگذارید و با یک دست خیلی آرام بدن پرنده را نگه دارید و با دست دیگر با سرنگ به او سرلاک بدهید. سرلاک مخصوص را می توانید از پت شاپ ها تهیه کنید و در صورت در دسترس نبودن سرلاک مخصوص باید از ترکیب زرده تخم مرغ، کمی آرد، بیسکوئیت مادر و کمی آب استفاده کنید و او را با سرلاک خانگی سیر کنید. این کار ظرافت و تجربه زیادی می طلبد از اینرو اگر برای اولین بار قرار است اینکار را انجام دهید یا از دامپزشک یا افراد باتجربه کمک بخواهید تا روش صحیح این کار را به شما آموزش دهند زیرا اگر اشتباهی غذا وارد گلوی پرنده شود باعث خفگی او خواهد شد.

غذای عروس هلندی در دو تا سه ماهگی

غذای عروس هلندی در دو تا سه ماهگی

اگر پرنده شما دو ماه است که سر از تخم درآورده باید به تغذیه او توجه ویژه ای داشته باشید. زیرا یک پرنده سالم از زمان قبل از بلوغ باید از مواد مغذی بهره برده باشد. لذا لازم است تا دو ماهگی از هیچگونه لبنیاتی استفاده نشود زیرا جوجه عروس هلندی لاکتوز آن را نمی تواند هضم کند. چنانچه جوجه هلندی شما نمی تواند غذا بخورد باید خود شما با کمک سرنگ به او غذای له شده، بدهید. هربار 10 سی سی غذا برای او کافی است.

سرلاک مخصوص می تواند بهترین غذای جوجه عروس هلندی باشد اما اگر به هر دلیلی امکان دسترسی به آن را ندارید می توانید با ترکیب زرده تخم مرغ، کمی آرد نخود و بیسکوئیت مادر این ترکیب را درست کنید و به او بدهید.

برای اینکه جوجه عروس هلندی شما کم کم به خوردن دانه عادت کند از اواخر ماه اول در قفس برای او دانه بریزید و در اواخر ماه دوم وعده غذایی او را کاهش دهید تا به سمت دانه ها تمایل پیدا کند.

توصیه شده است که تا قبل از بلوغ جنسی پرنده از دادن دانه های گرم مانند شاهدانه، کافشه و تخم بذرک به او خودداری کنید.

از سه ماهگی به بعد جوجه شما نیازی به خوردن سرلاک ندارد و باید رژیم غذایی یک پرنده بالغ برایش تجویز شود که شامل: سبزیجات، میوه، پلت و انواع دانه است. بیشتر جوجه ها در زمان مشخص به شما خواهند فهماند که دیگر سرلاک نخواهند خورد و نسبت به خوردن دانه ها اشتیاق نشان می دهند.

غذای عروس هلندی در زمان جوجه کشی

غذای عروس هلندی در زمان جوجه کشی

عروس هلندی بین 9-12 ماهگی بالغ هستند و می توانند جفتگیری کنند. بهتر است که برای جفتگیری پرنده ماده تا 2سالگی وبرای پرنده نر تا 18 ماه صبر کنید تا به بلوغ کامل رسیده و از نظر بدنی آمادگی پیدا کنند.

پس از گذشت 7 تا 10 روز بعد از جفتگیری پرنده ماده بین 2 تا 8 تخم می گذارد.

پرنده قبل از جوجه کشی و پس از آن لازم است تا مواد مغذی دریافت کند. لازم است تا قطره های AD3E به پرنده داده شود. جوانه گندم هم جزو مواد مغذی است که در این زمان می توانید هفته ای یک بار از آن استفاده کنید. یکی از بهترین مواد برای جفت مولد حبوبات پخته است.

طی زمان 25 روزی که پرنده روی تخم ها خوابیده وظیفه شما است تا به او رسیدگی کنید و غذای مناسب و تقویتی برایش فراهم و سرو نمایید. تخم مرغ آب پز به صورت روزانه همینطور دانه آفتابگردان و ارزن جزو اصلی ترین مواد تغذیه ای این پرنده در دوران تخم گذاری است.

میوه های رنده شده مانند سیب و هویج نیز تاثیر بسزایی در تغذیه سالم عروس هلندی در این دوران خواهد داشت.

پس از به دنیا آمدن جوجه ها نیز باید رژیم غذایی تقویتی مولد را حفظ کنید تا پرنده تقویت شده و به تغذیه جوجه ها بپردازد. در این زمان باید از مواد غذایی نرم و با کیفیت مانند تخم مرغ آب پز، حبوبات کاملا پخته شده، میوه جات و سبزیجات تازه، شسته شده و خرد شده و همچنین مقدار کمی سینه مرغ آب پز استفاده کنید. در صورت نیاز و با تجویز دامپزشک می توانید از مولتی ویتامین ها برای تقویت بدن مادر بهره ببرید.

غذاهای تقویتی عروس هلندی (مقوی ترین غذا برای عروس هلندی)

غذاهای تقویتی شامل غذاهای حاوی پروتئین هستند. گوشت، مرغ، تخم مرغ پخته شده برای بهبود رژیم غذایی عروس هلندی بسیار موثر و ضروری است.

برنج، ذرت، سیب زمینی و لوبیا پخته نیز منبع مطلوبی از پروتئین و کربوهیدرات هستند که برای سرحال بودن پرنده ضروری به نظر می رسد.

تنوع غذایی باعث می شود تا پرنده شما انواع ویتامین ها و مواد مغذی را دریافت کند و همچنین اشتیاق او برای خوردن غذا زیاد باشد.

استفاده از مکمل های ویتامین در آب را فراموش نکنید. هر چند این کار تنها هفته ای دوبار کافی است. در استفاده از ویتامین، پروتئین و کربوهیدرات زیاده روی نکنید زیرا همانطور که کمبود آنها باعث ایجاد مشکلاتی در پرنده می شود زیاده روی نیز می تواند مشکلاتی را در او به وجود آورد.

غذاهای ممنوعه برای عروس هلندی

یکی ازمهمترین ممنوعیت های غذایی عروس هلندی پرهیز از لبنیات است. در دو ماه اول از دادن تخمه زیاد به جوجه پرهیز کنید. هر 10 روز یکبار آنهم به تعداد بسیار کم به او تخمه بدهید. همچنین از دادن میوه و سبزیجات زیاد در این دوران به جوجه عروس هلندی جدا خودداری کنید.
آووکادو، میوه های هسته دار، پیاز، سیر، شکلات، نمک، کافئین، الکل، قارچ، فست فود و غذاهای شور و چرب و پرادویه از ممنوعه ترین مواد غذایی است که هیچ وقت برای عروس هلندی سرو نشود.

مواد مغذی و روش سرو برای عروس هلندی

در ادامه به مواد مغذی و روش سرو آنها برای عروس هلندی می پردازیم که شامل:

تقویت عروس هلندی

پاستا و ماکارونی

این غذا را باید به صورت پخته شده و هر چند وقت یکبار به عنوان تشویقی در اختیار او قرار دهید. از دادن ماکارونی و پاستا خام به پرنده بپرهیزید زیرا باعث آسیب به منقار یا گلوی او خواهد شد. ماکارونی و پاستا باید بدون ادویه، بدون روغن و بدون سس برای عروس هلندی سرو شود.

ذرت

این سبزی تازه و مفید را می توانید همانطور که به ساقه خود چسبیده به پرنده خود بدهید تا با نوکش ذرت ها را بیرون بیاورد. پاپ کورن بدون نمک، بدون ادویه، بدون کره و فلفل هم به عنوان یک خوراکی تشویقی می تواند در اختیار او قرار گیرد. خوراکی های تشویقی برای ترغیب بیشتر عروس هلندی به انجام کارهایی است که به او یاد می دهید، مورد استفاده قرار می گیرد تا تشویق برای انجام مجدد آنها شود.

خوشه های ارزن

خوشه به دانه های ارزن که از ساقه جدا نشده اند گفته می شود که بسیار مورد پسند پرندگان از جمله عروس هلندی است. عروس هلندی به جدا کردن دانه های خوشه ای بسیار علاقمند است. این دانه ها را می توانید در برخی از اوقات در اختیار او قرار دهید.

جوانه دانه

گندم، برنج و کینوا از جمله خوراکی های مورد علاقه عروس هلندی است. این مواد غذایی سرشار از مواد مغذی نیز نوعی تشویقی برای این پرنده محسوب می شوند.

تشویقی های تجاری

اکثر تشویقی های تجاری برای این پرنده شامل ترکیبی از دانه ها و میوه های خشک است که با شکر یا عسل به شکل خوشه ای در آمده اند و خوردن آن برای پرندگان سرشار از هیجان و اشتیاق است. این مواد خوراکی به دلیل داشتن قند بالا بهتر است که ماهی یک یا دو بار بیشتر استفاده نشوند.

تغییر رژیم غذایی عروس هلندی

چنانچه می خواهید با ایجاد تغییراتی رژیم غذایی عروس هلندی را به سمت بهبود هدایت کنید انتظار نداشته باشید که این اتفاق خیلی زود بیفتد. بلکه باید با صبر و حوصله این کار را انجام دهید.

در مرحله ابتدایی لازم است تا مقداری از رژیم غذایی جدید را در بین غذای قبلی در اختیار او بگذارید. احتمالا پرنده از دریافت غذای جدید امتناع می کند. اما شما همچنان به این رویه ادامه دهید و هر چند روز میزان غذای جدید را بیشتر و غذای قبلی را کمتر نمایید تا پرنده به خوردن غذای جدید عادت کند.

قطع کردن یکباره رژیم غذایی قبل باعث آسیب به پرنده خواهد شد لذا توجه داشته باشید که نباید پرنده را به دلیل تغییر رژیم غذایی گرسنه بگذارید.

ظرف غذای مناسب برای عروس هلندی

ظرف غذا یکی از نکات مهمی است که مانند نوع غذا باید به آن توجه کنید. برخی از ظروف مواد مغذی را کاهش می دهند. ظروف غذای این پرنده باید در کنار هم قرار داشته باشند. ظرف آبخوری، دانه خوری و تخمه خوری تمیز باشد. مواد غذایی که نیاز به پخته شدن دارند باید در ظروف استاندارد آماده شوند تا مواد مغذی آنها از بین نرود.

اگر عروس هلندی غذا نخورد چه کنیم؟

اگر شما به تازگی صاحب یک عروس هلندی زیبا و جذاب شده اید و نگران غذا نخوردن او هستید باید گفت که این اتفاق بخاطر ورود او به محیط جدید طبیعی است زیرا پرنده دچار استرس و نگرانی شده است. بعد از گذشت دو تا سه روز پرنده از غذا و آب تمیزی که در اختیار او گذاشته اید، استفاده خواهد کرد.

اگر مدتی است که از عروس هلندی مراقبت می کنید و او به یکباره غذا نمی خورد باید با یک دامپزشک مشورت کنید. ممکن است که پرنده دچار افسردگی یا بیماری جسمی شده باشد که با انجام توصیه های آنها بهبود پیدا خواهد کرد.

مولتی ویتامین، مکمل های غذایی و مواد معدنی برای عروس هلندی

اگر رژیم غذایی پرنده شما شامل: میوه، سبزیجات، پلت و انواع دانه باشد معمولا نیازی به مولتی ویتامین و و مکمل های غذایی نخواهد بود.
ممکن است در برخی از دوره های زندگی عروس هلندی مانند دوران تخم گذاری نیاز به مکمل هایی مانند کلسیم داشته باشد که با تجویز دامپزشک استفاده از آنها مانعی ندارد. این تصور که استفاده از مکمل ها و مولتی ویتامین ها پرندگان را از خوردن میوه و سبزیجات بی نیاز می کند بسیار غلط است. زیرا میوه و سبزیجات منبع ویتامین هایی است که عروس هلندی برای رشد به آن نیاز خواهد داشت و حذف آنها بدون شک مشکلاتی را برای او به وجود می آورد.

عواقب کمبود ویتامین و پروتئین و مواد مغذی در عروس هلندی

بدن پرندگان نیز برای رشد و باروری نیاز به دریافت مواد مغذی، ویتامین و پروتئین دارد از اینرو باید مواد غذایی را که حاوی چنین موادی هستند در اختیار آنها قرار دهید به گونه ای که ضرری برای آنها نداشته باشد.
کمبود ویتامین ها و مواد مغذی سبب ایجاد کم خونی، افسردگی، نیوکاسل، ریزش پر و آنفولانزا در آنها خواهد شد.
استفاده از غذاهای تکراری نیز باعث می شود تا اشتیاق پرنده به خوردن غذا کاهش یافته و سبب بیماری او خواهد شد.

غذای عروس هلندی در دوران پرریزی

دوران پرریزی یکی ازدورانی است که باید نکات مهمی را در خصوص تغذیه آنها رعایت کنید. در این دوران پرهای جدید جای پرهای قدیمی را در پرندگان خواهد گرفت. در سال یک یا دو بار این اتفاق برای پرندگان خواهد افتاد که زمانی حدود یک تا دو ماه طول می کشد. در این دوران پرنده دچار کم اشتهایی یا پراشتهایی خواهد شد.

در این دوران باید از دادن غذاهایی با طبع گرم به عروس هلندی پرهیز کنید و اگر غذایی با طبع گرم در اختیار او می گذارید با غذایی با طبع سرد تاثیر آن را خنثی کنید.

 • هفته ای یک بار از مولتی ویتامین استفاده کنید.
 • هفته ای یک بار کلسیم در اختیار او بگذارید.
 • مواد غذایی پروتئین دار مانند لوبیا آب پز برایش سرو کنید.
 • از سبزیجاتی مانند کاهو، اسفناج و کلو استفاده کنید.
 • هفته ای دو بار به او جوپرک بدهید.
 • جوانه ماش، عدس و کمی جوانه گندم هم برای او مفید خواهد بود.
 • استفاده از دانه های تقویتی در این دوران بسیار موثر است. مانند تخم کاهو، تخم کتان سیاه و ….

کلام آخر

عروس هلندی نیز مانند تمام موجودات زنده برای رشد کافی و باروی نیازمند داشتن تغذیه سالم و مقوی است. از اینرو شما که مسئولیت نگهداری از این دوست پردار کوچک و زیبا را برعهده دارید باید به نکاتی که در خصوص دوران مختلف زندگی این پرنده از زمان تولید تا بلوغ گفته شده است توجه نمایید. هرگز به سراغ غذاهای ممنوعه او نروید زیرا آسیب های جبران ناپذیری برای پرنده به همراه خواهد داشت.

یک پرنده سرحال و سالم بسیار زیباتر و دوست داشتنی تر از یک پرنده بیمار و افسرده خواهد بود. شما می توانید با سرو غذاهایی سرشار از مواد مغذی، ویتامین ها، پروتئین، میوه و سبزیجات تازه برای عروس هلندی باعث شوید تا عمر طولانی تری داشته باشد.

4.4/5 - (76 امتیاز)

14 دیدگاه برای “غذای عروس هلندی

 1. سیامک گفته:

  سوالی داشتم
  آیا دانه و غذاهای عروس هلندی باید همیشه در اختیارش باشد؟ یا مثلا روزی ۳ وعده در قفسش قرار دهیم؟

  • مهرزاد کوهزاد گفته:

   سلام سیامک جان بله برای تمامی پرنده آب و غذا همیشه در دسترس باید باشد

 2. محمد گفته:

  سلام خسته نباشید
  من یک عروس ۷ماهه دارم ارزن و کتان که همیشه هستش کلا من کنار اون بهش مغز گردو و پسته بادام هندی و درختی هم میدم گاهی اوقات مشکلی که نداره ؟چون مطلب زیادی دیدم و فقط گفته بودن بادم زمینی بده میخواستم بدونم آیا بقیه چیزها هم بده ؟

 3. داریوش گفته:

  سلام من جفت عروس دارم یکبارسینامون جوجه میدهد وبعضی وقتها لوتینو ولی جوجه نزدیک به دانه خورمیشود میمیرند چرالطفاراهنمایی کنید باتشکر

  • مهرزاد کوهزاد گفته:

   سلام داریوش عزیز حتما مولد ها و جوجه ها بعد از بدنیا آمدن باید توسط دامپزشک چکاب بشن

  • رسول گفته:

   احتمالا پدر و مادر شون خواهر و برادر هستند یا خونشون بهم نزدیک هست یعنی فامیل هستند ، بخاطر همین‌جوجه ها تا یه مدت سالم هستند بعد میمرند یا که فلج بدنیا میاندباید یکی از جفت ها را عوض کنی

 4. بهنام ترک گفته:

  غذای تقویتی عروس هلندی معرفی میکنید

  • مهرزاد کوهزاد گفته:

   بله در فروشگاه ما موجود است برند راف بهترین است

 5. مهدی گفته:

  درود ب شما
  من تازه دوعدد عروس هلندی گرفتم
  لطفا راهنمایی کنید ازکجا غذای آنهارا فراهم کنم
  سپاس

 6. Nima گفته:

  من هر چی سبزیجات بهش میدم نمی‌خوره

 7. نیما گفته:

  مال من سبزیجات نمی خوره

 8. رها گفته:

  سلام من عروس هلندی ۴۰ روزه دارم چه چیز های بدم بهش تازه دون خوره

 9. زهرا گفته:

  عااالی بودخداخیرتون بده جواب همه سؤالاموگرفتم

 10. زهراناصری گفته:

  عااالی بودخداخیرتون بده جواب همه سؤالاموگرفتم ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *