چرا گربه ها استفراغ می کنند و چگونه از آن جلوگیری کنیم؟

پت شاپ آتاپت: استفراغ مکرر برای گربه ها طبیعی نیست. استفراغ روزانه در گربه ها از شرایطی است که باید رعایت شود و زمانی که دو روز متوالی رخ داد باید به دامپزشک اطلاع داده شود. حتی طبیعی نیست که یک گربه چندین بار در ماه بی دلیل استفراغ کند.

چرا گربه ها استفراغ می کنند و چگونه از آن جلوگیری کنیم؟

چرا گربه ها استفراغ می کنند؟ پاسخ های زیادی می توان به این سوال داد.

اگرچه برخی از این دلایل کاملاً بی ضرر هستند، برخی از آنها نیاز به مداخله دامپزشکی دارند. در این مقاله سعی می کنیم به این سوال پاسخ دهیم که چرا گربه ها استفراغ می کنند و علت استفراغ گربه ها چیست.

چرا گربه من استفراغ می کند؟

استفراغ در گربه ها می تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود. مشاهده خوب برای درک اینکه کدام علت باعث استفراغ می شود و کمک به درمان مناسب ضروری است.

علل استفراغ در گربه ها را می توان در دو زمینه علل گوارشی و علل غیر گوارشی بررسی کرد. برای درک علت استفراغ باید وضعیت عمومی گربه نیز رعایت شود.

 • چه مدت است که گربه استفراغ کرده است
 • تغییر رژیم غذایی
 • استفاده مواد مخدر
 • می دانید چه کسی با شیر خشک و/یا شیر خشک تغذیه می شود؟
 • اگر گربه دیگری در خانه وجود دارد، وضعیت سلامتی آن
 • آیا گربه در خانه زندگی می کند یا بیرون می رود؟
 • فراوانی استفراغ و رنگ استفراغ
 • با در نظر گرفتن عوامل مختلفی مانند اسهال، کاهش وزن یا کاهش اشتها، می توان علت استفراغ را با وضوح بیشتری بررسی کرد. آزمایش خون، اشعه ایکس، سونوگرافی، آندوسکوپی و لاپاراتومی، یعنی جراحی اکتشافی، ممکن است برای درک کامل علت استفراغ مورد نیاز باشد.

علل استفراغ در گربه ها

دلایل مختلفی برای استفراغ گربه ها وجود دارد. مشاهده دقیق استفراغ و اینکه آیا علائم مختلف همراه با استفراغ وجود دارد یا خیر در درک شدت بیماری و برنامه ریزی صحیح درمان اهمیت زیادی دارد.

در ادامه مقاله ما می توانید به طور مفصل علل استفراغ گربه ها و شایع ترین علل استفراغ را بررسی کنید.

استفراغ به دلیل علل گوارشی در گربه ها

 • تغییر رژیم غذایی
 • بلع جسم خارجی
 • انگل ها
 • حساسیت غذایی
 • بیماری التهابی روده
 • یبوست
 • قرار گرفتن در معرض سموم
 • سرطان

استفراغ غیر گوارشی در گربه ها

 • بیماری های کلیوی
 • بیماری های کبدی
 • سرطان
 • بیماری های عصبی
 • پریتونیت
 • دیابت
 • پانکراتیت

شایع ترین علل استفراغ در گربه ها

توپ پر

یکی از مشکلات اصلی بسیاری از صاحبان گربه، استفراغ به دلیل گلوله های مو است. از آنجایی که گربه ها با لیسیدن خود را تمیز می کنند، موهای خود را می بلعند و این موها توسط گربه ها قابل هضم نیستند.

موهای غیرقابل هضم زمانی که با استفراغ یا مدفوع دفع نشوند می توانند باعث انسداد در روده شوند.

برای یافتن محصولات خمیر مالت ضد موی گربه که می توانید از آنها برای جلوگیری از مشکل رایج گلوله های مو در گربه ها و اطمینان از حذف طبیعی موهای بلعیده شده استفاده کنید، اینجا را کلیک کنید.

خوردن فست فود

شایع ترین و بی گناه ترین علت استفراغ مکرر، خوردن فست فود است. استفراغ ناشی از فست فود اغلب بعد از یک وعده غذایی وسوسه انگیز مانند غذای مرطوب رخ می دهد. استفراغ ناشی از خوردن حالتی است که هر گربه ای می تواند آن را تجربه کند.

با تلاش برای ردیابی اینکه آیا گربه شما قبل از استفراغ غذا خورده است یا خیر، می توانید به راحتی متوجه شوید که استفراغ به دلیل تغذیه سریع است یا خیر. همچنین اگر غذای هضم نشده دیدید دلیل استفراغ خوردن فست فود است.

آلرژی غذایی

گربه ها نیز مانند انسان ها می توانند به غذاها حساسیت داشته باشند. گربه هایی که به هر ماده غذایی یا افزودنی موجود در غذا حساسیت دارند ممکن است استفراغ کنند.

مسمومیت

مواد شیمیایی مانند آفت کش ها و سم موش می تواند باعث مسمومیت گربه ها شود. علاوه بر این، گیاهان و آفت کش هایی که ممکن است برای گربه ها سمی باشند نیز از علل استفراغ ناشی از مسمومیت هستند.

به همین دلیل، هنگامی که گربه شما استفراغ می کند، بررسی اینکه آیا به هر طریقی با مواد شیمیایی در تماس بوده است یا خیر مفید خواهد بود.

بیماری ها

متاسفانه، یکی از ترسناک ترین پاسخ ها به این سوال که چرا گربه ها استفراغ می کنند، مشکلات سلامتی است. استفراغ از جمله علائم مشکلات سلامتی مانند بیماری التهابی روده، پانکراتیت، بیماری مزمن کلیوی، دیابت، پرکاری تیروئید، کبد چرب است.

یکی دیگر از علائم این بیماری ها معمولا کاهش وزن است. در صورت وجود مشکل مداوم استفراغ مستقل از موارد ذکر شده در بالا، مراجعه به دامپزشک برای از بین بردن احتمال بیماری احتمالی و یا انجام اقدامات احتیاطی با تشخیص زودهنگام کاملاً ضروری است.

ویژگی های استفراغ گربه

بررسی ساختار استفراغ گربه و درک دقیق ظاهر آن برای تعیین علت استفراغ بسیار مهم است. در صورت وجود ظاهر واضح در استفراغ، می توان برای تشخیص آسان تر و تسریع در درمان ایده ای به دست آورد.

رنگ استفراغ گربه

صفرا / زرد

گربه ها هنگام گرسنگی صفرا را استفراغ می کنند. در این صورت لازم است رژیم غذایی گربه را مرور کنید. گربه ها ممکن است هنگام ناشتا بودن به مدت 24 ساعت یا زمانی که بی اشتها هستند استفراغ کنند. هنگامی که با استفراغ صفراوی مواجه می شوید، سعی کنید مطمئن شوید که گربه شما یک وعده در روز تغذیه نمی شود.

فوم سفید

اگر استفراغ به صورت کف سفید باشد، به این معنی است که ممکن است در روده ها التهاب وجود داشته باشد.

رنگ روشن

اگر استفراغ گربه مانند آب است یا مایع رنگی بسیار شفافی است، باید توجه داشت که ممکن است زیاد آب نوشیده باشد. اگر استفراغ با رنگ روشن ادامه داشت، باید با دامپزشک مشورت کرد تا بیماری هایی را که باعث نوشیدن بیش از حد گربه ها می شود، ارزیابی کند. مصرف آب در گربه ها ممکن است ناشی از دیابت یا بیماری کلیوی باشد.

رنگ قهوه ای

استفراغ قهوه ای اغلب به عنوان نشانه ای از خون هضم شده در دستگاه روده در نظر گرفته می شود. زخم در روده، انسداد جسم خارجی و در برخی موارد گلوله های مو می تواند باعث این عارضه شود.

محتویات استفراغ گربه

خون

مشاهده یک لحظه در استفراغ ممکن است نشان دهنده مشکل زخم باشد. مشاهده خون در استفراغ به دلیل استفراغ های مکرر طبیعی است، دلیل اصلی آن این است که افزایش سطح اسید ناشی از استفراغ باعث تحریک مری و غشای معده می شود.

علاوه بر اینها، در مواردی مانند اختلال در انعقاد ناشی از بیماری یا قرار گرفتن در معرض سم موش، احتمال مشاهده خون نیز وجود دارد. در صورت مشاهده خون در استفراغ، باید فوراً با دامپزشک مشورت شود.

کرم

کرم‌های استفراغ گربه معمولاً کرم‌های گرد هستند، که نشانه‌ای از این است که گربه مشکل انگل دارد. در صورت وجود کرم در استفراغ گربه، باید با دامپزشک مشورت شود.

فرمول

گربه هایی که به سرعت و/یا پس از مصرف غذای زیاد استفراغ می کنند ممکن است در استفراغ خود باقی مانده غذا وجود داشته باشد. باقی مانده غذا در استفراغ تنها به دلیل مصرف سریع غذا ایجاد نمی شود.

انسداد یا آلرژی غذایی که از ورود مواد مغذی به روده کوچک جلوگیری می کند نیز می تواند باعث ظاهر شدن غذا در استفراغ شود.

چه چیزی برای استفراغ گربه خوب است؟

کارهایی که می توان برای جلوگیری از استفراغ در گربه ها انجام داد بسته به علت استفراغ گربه متفاوت است. بنابراین، اول از همه، لازم است که علت بروز استفراغ را دریابید.

چه چیزی برای استفراغ گربه خوب است؟ در مورد چند پیشنهاد به دلایل مختلف صحبت خواهیم کرد، اما نباید فراموش کرد که در استفراغ هایی که بیش از 2 روز ادامه دارد باید با دامپزشک مشورت کرد.

چه چیزی برای استفراغ گربه به دلیل گلوله های مو مفید است؟ سوال چندین پاسخ دارد. می توانید از خمیرهای توصیه شده استفاده کنید تا گربه ها به طور طبیعی موهایی را که بلعیده اند از بین ببرند.

علاوه بر این، برس زدن مرتب گربه و جمع آوری موهای شل از قورت دادن بیش از حد موی گربه جلوگیری می کند و در نتیجه تشکیل گلوله های مو و استفراغ ناشی از آن کاهش می یابد.

اگر گربه ها به دلیل فست فود دچار استفراغ می شوند، می توانید سعی کنید به جای تغذیه یک یا دو وعده در روز، غذای آنها را به وعده های غذایی بیشتری تقسیم کنید.

ظروف اتوماتیک غذا راه حل بسیار موثری برای تقسیم بندی ارائه می دهد. با این حال، اگر با وجود کاهش تعداد وعده‌های غذایی، مشکل تند غذا خوردن ادامه داشت، قرار دادن یک شی در ظرف غذا که به اندازه‌ای بزرگ باشد که بتوان آن را قورت داد، راه‌حل مؤثری است.

اگر جسمی مانند توپ تنیس را در ظرف غذا قرار دهید، حرکات توپ مانع از مصرف سریع غذای گربه می شود. می توانید مدل های کاسه غذا را پیدا کنید که به گربه ها کمک می کند تا به آرامی غذا بخورند.

چه چیزی برای استفراغ گربه به دلیل حساسیت غذایی مفید است؟ برای پاسخ به این سوال، مهم است که ابتدا غذایی که باعث ایجاد حساسیت می شود را پیدا کنید. می توانید ابتدا منبع پروتئین اصلی غذا را تغییر دهید، یا می توانید از دامپزشک خود برای یافتن راه حلی برای استفراغ مرتبط با آلرژی توصیه غذایی بخواهید.

اجرای پیشنهادی که ممکن است برای استفراغ گربه به دلیل مسمومیت مفید باشد، خطرناک است. می توانید با دور نگه داشتن مواد شیمیایی که ممکن است باعث مسمومیت شوند، اقدامات احتیاطی را انجام دهید. با این حال، اگر مشکوک به مسمومیت هستید، باید با دامپزشک خود مشورت کنید.

مداخله دامپزشکی برای تشخیص استفراغ ناشی از هر بیماری و درمان بیماری ایجاد کننده استفراغ ضروری است. تشخیص زودهنگام مشکلات سلامتی برای درمان موفقیت آمیز اهمیت زیادی دارد. به همین دلیل، معاینات منظم دامپزشکی برای تشخیص زودهنگام هر گونه مشکل مهم است.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *