شایع ترین بیماری ها و علائم در گربه ها

پت شاپ آتاپت: گربه ها حیوانات بسیار موفقی در مراقبت از خود هستند. هر گونه تغییر در سلامتی آنها باعث تغییر در حرکات و زندگی روزمره آنها می شود.

به همین دلیل، لازم است صاحبان گربه زندگی روزمره خود را دنبال کنند تا در مراحل اولیه ناراحتی گربه ها را درک کنند و کمک بگیرند.

در حالی که برخی از شرایط تغییرات بزرگی ایجاد می کنند، مشاهده علائم برخی از اختلالات می تواند دشوار باشد.

شایع ترین بیماری ها و علائم در گربه ها

سرطان

سرطان در انسان از بسیاری جهات شبیه سرطان گربه است. سرطان همچنین در گربه‌ها زمانی رخ می‌دهد که یک سلول خارج از کنترل رشد کند و به بافت اطراف آسیب برساند یا به سایر قسمت‌های بدن گسترش یابد.

انواع مختلفی از سرطان در گربه و انسان وجود دارد. این بیماری می تواند در یک ناحیه مانند تومور ایجاد شود و یا می تواند همزمان در قسمت های مختلف بدن ایجاد شود.

سرطان وضعیتی است که به عوامل متعددی مربوط می شود و هیچ علت شناخته شده واحدی یافت نمی شود. با این حال، عوامل ژنتیکی و محیطی باعث ایجاد سرطان در گربه ها می شود. سرطان سلول سنگفرشی نوعی سرطان پوست است که در گوش، بینی یا پلک ایجاد می شود و در نتیجه قرار گرفتن مداوم در معرض نور خورشید رخ می دهد.

گربه های سفید یا رنگ روشن بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان سلول سنگفرشی هستند. علاوه بر این، نوع دیگری از سرطان که اغلب در بین گربه ها دیده می شود، لنفوم است.

این بیماری که به عنوان لنفوسارکوم نیز شناخته می شود، عامل 30 درصد سرطان در گربه ها است. ویروس لوسمی گربه سانان بزرگترین عامل لنفوم در گربه ها است.

فقط اشکال گوارشی ایجاد نمی کند. ویروس لوسمی گربه می تواند از طریق تماس مستقیم یا بزاق منتقل شود. معمولا در گربه های جوان رخ می دهد و همیشه علائمی ایجاد نمی کند.

بنابراین، واکسیناسیون منظم سرطان خون ضروری است.

علائم سرطان عبارتند از: توده، تورم، عفونت پوست، بوی بد نفس، کاهش وزن، تنبلی ناگهانی، اسهال یا استفراغ، از دست دادن اشتها و مشکل در تنفس.

دیابت

دیابت در گربه ها یک بیماری پیچیده است که به دلیل ترشح کم هورمون انسولین یا پاسخ ناکافی به انسولین ایجاد می شود. بعد از اینکه گربه غذا می خورد، سیستم گوارشی آن غذا را به قسمت های مختلف از جمله گلوکز تقسیم می کند.

گلوکز توسط انسولین وارد خون می شود. زمانی که گربه ها انسولین کافی ترشح نمی کنند یا نمی توانند به طور طبیعی از این هورمون استفاده کنند، میزان قند خون افزایش می یابد و در نتیجه هیپرگلیسمی ایجاد می شود.

دیابت یک بیماری قابل کنترل در گربه ها است و جزو بیماری های کشنده گربه نیست. مانند انسان، گربه ها دو نوع دیابت نوع 1 و نوع 2 ندارند. دیابت نوع 2 با درمان مناسب قابل درمان است. دیابت نوع 1 با حمایت انسولین کنترل می شود.

دیابت یکی از بیماری های گربه است که به راحتی قابل تشخیص است. علائمی مانند خوردن زیاد یا کم غذا، کاهش وزن، مصرف زیاد آب، بوی نامتعارف نفس، بی حالی، تکرر ادرار، ادرار بیرون از توالت و عفونت ادراری از جمله علائم دیابت هستند.

کرم قلب

کرم قلب که توسط پشه های آلوده منتقل می شود، باعث ایجاد بیماری های مختلفی در گربه های خانگی می شود. گربه ها در واقع ناقل طبیعی کرم قلب نیستند و بر خلاف نامش باعث بیماری ریوی در گربه می شوند.

باید به کسانی که در مناطقی زندگی می کنند که پشه ها در آنجا شایع هستند توجه ویژه ای شود.

اگرچه کرم قلب یک بیماری شایع در بین سگ ها است، اما می تواند گربه ها را نیز درگیر کند. اما گربه ها میزبان طبیعی کرم قلبی به نام دیروفیلاریا ایمیتیس نیستند.

به همین دلیل کرم قلب نمی تواند چرخه زندگی طبیعی خود را در بدن گربه ها کامل کند. تعداد کمتر و کمتری از کرم ها می توانند در بدن گربه ها زندگی کنند و اغلب به قلب گربه ها نمی رسند.

زنده ماندن کرم های قلبی باعث واکنش بیش از حد سیستم ایمنی در گربه ها می شود که می تواند منجر به بیماری های جدی شود.

کرم قلب نیز یکی از بیماری های گربه است که به راحتی قابل تشخیص است. علائم کرم قلب شامل سرفه های مداوم، مشکل در تنفس، افسردگی، کاهش اشتها، کاهش وزن، بی حالی و به ندرت استفراغ است.

مرگ ناگهانی نیز توسط کرم قلب ایجاد می شود و به همین دلیل به عنوان یک بیماری کشنده گربه در نظر گرفته می شود.

هاری

هاری یک بیماری ویروسی است که مغز و نخاع همه پستانداران از جمله گربه، سگ و انسان را درگیر می کند. دلیل اینکه هاری چنین نام ترسناکی در بین مردم دارد این است که وقتی علائم ظاهر می شود 100٪ کشنده است.

هاری معمولا از طریق نیش حیوان آلوده منتقل می شود. همچنین می تواند در نتیجه بزاق حیوانات آلوده روی زخم باز پراکنده شود. اگرچه هاری با سگ ها مرتبط است، اما در واقع در گربه ها شایع تر است. بنابراین، گربه ها باید واکسینه شوند.

علائم هاری بلافاصله ظاهر نمی شود و ممکن است ماه ها طول بکشد تا اولین علائم تداوم یابد. بزرگترین علائم تحریک پذیری، بی اشتهایی، ضعف، عدم تعادل، فلج و مرگ ناگهانی است.

هاری یکی از بیماری های کشنده گربه ها است که باید مراقب آن بود، زیرا میزان مرگ و میر آن 100٪ است.

قارچ مو

قارچ مو، یا بیشتر به عنوان کرم حلقوی شناخته می شود، قارچی است که پوست، مو و ناخن ها را درگیر می کند. اگرچه در بین گربه ها زیاد شایع نیست، اما یکی از انواع بیماری گربه است که باید مورد توجه قرار گیرد زیرا بسیار مسری است.

باعث طاسی گرد می شود. این قارچ خیلی سریع دیگر حیوانات و افراد خانه را مبتلا می کند.

قارچ مو معمولاً با ضایعات پوستی در سر، گوش یا ناحیه جلوی پا ظاهر می شود. علاوه بر این، لکه های طاس که باعث قرمزی در مرکز می شوند، نشان دهنده قارچ مو هستند.

در موارد شدید، این مناطق به کل بدن گربه گسترش می یابد. علاوه بر این، گربه ها می توانند حامل هاگ های قارچ مو باشند و می توانند بدون نشان دادن علائم به زندگی خود ادامه دهند.

عفونت دستگاه تنفسی فوقانی

نواحی بینی، گلو و سینوس ها دستگاه تنفسی فوقانی گربه ها را تشکیل می دهند و عفونت ها در اینجا به دلیل ویروس ها یا باکتری های مختلف رخ می دهد.

ویروس ها عامل 80 درصد عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی در گربه ها هستند. کلسی ویروس یا هرپس ویروس گربه باعث 80 تا 90 درصد عفونت های مسری دستگاه تنفسی فوقانی می شود.

این امر به ویژه در خانه ها یا پناهگاه هایی که گربه های زیادی وجود دارد رایج است.

این ویروس از طریق عطسه، سرفه، لیسیدن یا اشتراک غذای مشابه به گربه های دیگر منتقل می شود. پس از آلوده شدن، گربه ها برای زندگی ناقل باقی می مانند. در برخی موارد، عفونت های باکتریایی مختلف ممکن است به دلیل این عفونت ویروسی رخ دهد.

عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی از جمله بیماری های رایج گربه ها هستند. علائم شامل عطسه، آبریزش بینی، سرفه، خلط، تب، از دست دادن اشتها، زخم در بینی یا دهان، تنفس سریع، تنفس دهانی یا افسردگی است.

عفونت مجاری ادراری

عفونت های ادراری امروزه 3 درصد از تشخیص های گربه ها را تشکیل می دهد و این بیماری جزو بیماری های کشنده گربه ها است. خیلی چیزها باعث عفونت ادراری می شوند.

این اختلال که هم در گربه‌های ماده و هم در گربه‌های نر دیده می‌شود، به‌ویژه در گربه‌های دارای اضافه وزن، غذای خشک و استرس دیده می‌شود.

علاوه بر این، بروز این بیماری در خانه هایی که بیش از یک گربه دارند در حال افزایش است. علاوه بر این، تغییرات ناگهانی در زندگی گربه نیز باعث عفونت ادراری می شود. درمان بسته به علت آن متفاوت است.

مشکل توالت کردن برای گربه ها بسیار ضروری است و باید بدون اتلاف وقت به دنبال کمک پزشکی باشید.

علائم عفونت ادراری شامل نوشیدن بیش از حد آب، ادرار خونی، ادرار در مکان های غیر معمول، گریه هنگام ادرار، لیسیدن ناحیه، افسردگی، بی اشتهایی و استفراغ است.

4.9/5 - (20 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *