چیزهایی که باید برای پرورش سگ خود به روشی سالم در نظر بگیرید

داشتن سگ یکی از بزرگترین و زیباترین هدایای دنیاست. با این حال، پرورش سگ و داشتن توله سگ مسئولیت زیادی را به دنبال دارد. عوامل زیادی وجود دارد که باید قبل از پرورش سگ خود در نظر بگیرید. مهم است که این فرآیند را به درستی برنامه ریزی کنید و اطمینان حاصل کنید که به روشی سالم انجام می شود. از آنجایی که مسئولیت تولد توله ها بر عهده شما خواهد بود، ابتدا باید با در نظر گرفتن نیازهای مراقبتی نوزادان تصمیم بگیرید. اگر تصمیم خود را برای جفت گیری سگ گرفته اید، می توانید در مقاله ما آنچه را که باید به آن توجه کنید تا این روند را به روشی سالم و قابل اعتماد پیش ببرید، بیابید.

روش پرورش سالم سگ

سلامت سگ هایی که باید جفت شوند

برای اینکه توله های متولد شده در فرآیند جفت گیری سگ سالم باشند، والدین باید سالم باشند. مراجعه به دامپزشک برای بیماری های ارثی و وضعیت سلامت عمومی و گرفتن تاییدیه برای جفت گیری ضروری است. در جفت گیری سگ ها معمولاً اشاره می شود که والدین از یک نژاد هستند. این امر باعث می شود که مراقب بیماری های ارثی نژاد مورد نظر باشید. اگر دو نژاد مختلف جفت گیری می کنند، باید رابطه بین این نژادها بررسی شود و اینکه آیا آنها برای جفت گیری مناسب هستند یا خیر. جفت گیری نژادی سگ، که برای از بین بردن مشکلات سلامتی خاص نژاد توصیه می شود، نیز ممکن است انتخاب مناسبی باشد. جفت هایی مانند گلدن رتریور، هاسکی، لابرادور، پودل، کوکر، پودل بسیار محبوب هستند.

آزمایش های خاص برای بیماری های خاص

قبل از جفت گیری، علاوه بر سلامت عمومی سگ ها، آزمایش هایی برای بیماری های خاص نیز لازم است. انجام پیش آزمایش بیماری هایی مانند تب مالت و یرقان که غیرقابل درمان هستند و با انتقال مایعات بدن قابل انتقال هستند، حفاظت از طرفین را تضمین می کند. از آنجایی که انتقال چنین بیماری به مادر از تکمیل بارداری یا سلامت فرزندان جلوگیری می کند، باید حساسیت نشان داد.

واکسیناسیون والدین

هنگامی که زمان پرورش سگ فرا می رسد، باید اطمینان حاصل شود که هر دو سگ به طور کامل واکسینه شده اند. همچنین مصرف مکمل هایی برای تقویت سیستم ایمنی قبل از جفت گیری توصیه می شود. ارائه حفاظت اضافی در برابر انگل‌هایی مانند کرم‌های قلب، کک‌ها و کنه‌ها برای سلامت سگ‌هایی که قرار است جفت شوند بسیار مهم است.

ارزیابی رفتاری

به خصوص رفتار مادر در روند پرورش سگ بسیار مهم است. از آنجایی که مادر پس از تولد بسیاری از دانش خود را به فرزندان خود خواهد آموخت، نباید فراموش کرد که اگر مادر پرخاشگری، اضطراب یا اضطراب داشته باشد، ممکن است این ویژگی ها به فرزندان نیز منتقل شود. اگرچه در ارزیابی رفتاری مادر در اولویت قرار دارد، اما اینکه هر دو والدین دارای چنین مشکلاتی هستند، از نظر نداشتن مشکلات مشابه در فرزندانی که به دنیا می آیند، از اهمیت بالایی برخوردار است.

تنظیم زمان و شرایط مناسب

زمان جفت گیری سگ به طور ایده آل بین روزهای نهم و سیزدهم چرخه تولید مثل ماده در نظر گرفته می شود. با این حال، ممکن است سگ ها مجاز به جفت گیری حداکثر یک بار در روز در طول چرخه پرورش باشند. جفت گیری های متعدد در یک روز می تواند برای نر و ماده خسته کننده و خسته کننده باشد. در برخی موارد، صاحبان سگ ممکن است بخواهند یک روش جایگزین برای جفت گیری را انتخاب کنند که به عنوان لقاح مصنوعی نیز شناخته می شود. به لطف این روش احتمال ابتلای سگ ها به یکدیگر از بین می رود و از مشکلاتی مانند عفونت ادراری جلوگیری می شود.

آیا بارداری برای مادر مناسب است؟

مادر و فرزندان نژاد گلدن رتریور

برای مادر باردار داشتن بارداری سالم بسیار مهم است. به همین دلیل باید بررسی شود که آیا مادر برای بارداری و زایمان مناسب است یا خیر. زمان جفت گیری سگ برای ماده ها پس از 1 سالگی و گذراندن دوره گرمای اول یا دوم مناسب است. زمان جفت گیری صحیح برای مادر باردار نیز با توجه به نژاد سگ متفاوت است. پس از 12 تا 18 ماه برای سگ های نژاد کوچک، 15 تا 18 ماه برای سگ های نژاد متوسط ​​و 18 تا 24 ماه برای سگ های نژاد بزرگ، برای جفت گیری مناسب خواهد بود.

این واقعیت که مادر باردار بیش از یک بار در سال زایمان نمی کند برای سلامت مادر و فرزند اهمیت زیادی دارد. همچنین توصیه می شود مادران بعد از 5 سالگی باردار نشوند. همچنین بسیار مهم است که مادر در طول فرآیند جفت گیری سگ در وزن ایده آل باشد. اگر مادر مشکلی مانند چاقی یا کمبود وزن داشته باشد، می تواند باعث بارداری سخت شود.

دوره بارداری

زمان جفت گیری سگ در همان ابتدای فرآیند است. پس از جفت گیری، سگ باردار تقریباً پس از 21 روز باردار می شود. در روز بیست و هشتم امکان شنیدن ضربان قلب توله ها و اطلاع از وضعیت سلامت عمومی آنها در سونوگرافی وجود دارد. در طول دوره بارداری، باید مراقب باشید که سگ در یک منطقه راحت قرار گیرد که به آن عادت کرده است. برای یافتن سریع راه حل در مواجهه با مشکل احتمالی که ممکن است در این دوره رخ دهد، مهم است که با یک دامپزشک متخصص در زمینه بهداشت باروری ملاقات کنید. علاوه بر این، لازم است برای شرایط اضطراری که ممکن است رخ دهد برنامه ریزی شود. اگرچه احتمال کمی وجود دارد که نیاز به سزارین در بدو تولد ایجاد شود، اما دسترسی آسان به دامپزشک بسیار مهم است. سگ ها در دوران بارداری به مراقبت بیشتری نیاز دارند. تغذیه ویژه در دوران بارداری هم برای رشد فرزندان و هم برای سلامت مادر مهم است.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *