آنچه باید پس از جراحی عقیم سازی سگ به آن توجه کنید

پت شاپ آتاپت: اگر به آوردن سگ فکر می کنید یا قبلاً این کار را انجام داده اید، ممکن است مجبور شوید تصمیمات مهمی برای سلامت جسمی و روانی او بگیرید. جراحی عقیم سازی در سگ ها نیز یکی از مسائلی است که باید تصمیم بگیرید.

آنچه باید پس از جراحی عقیم سازی سگ به آن توجه کنید

عقیم سازی سگ یکی از بحث برانگیزترین موضوعات برای بسیاری از افرادی است که با سگ ها زندگی می کنند. در دسترس بودن بسیاری از اطلاعات متغیر، ماهیت جراحی فرآیند عقیم سازی سگ و تمایل به داشتن توله سگ گهگاهی ممکن است باعث به تعویق افتادن یا عدم انجام این جراحی شود. با این حال، جراحی عقیم‌سازی سگ، که می‌تواند به عنوان «خنثی‌سازی» نیز بیان شود، مزایای زیادی هم برای ماده و هم برای نر فراهم می‌کند.

عمل عقیم سازی سگ که خطرات جدی برای سلامتی خود در طول زندگی خود با آن مواجه شوند کاهش می دهد، فرصتی را برای زندگی طولانی تر، شادتر و سالم تر به آنها ارائه می دهد. در این مقاله اطلاعاتی در مورد جراحی عقیم سازی سگ و مواردی که پس از آن باید در نظر بگیرید را در اختیار شما قرار می دهیم.

جراحی عقیم سازی سگ نر و فواید آن

عمل عقیم سازی سگ نر تحت بیهوشی عمومی انجام می شود و تقریباً در 30 تا 60 دقیقه انجام می شود. در طی این عمل، کیسه ای به نام «اسکروتوم» که بیضه ها در آن قرار دارند، با کمک چاقوی جراحی باز شده و بیضه ها خارج می شوند. ناحیه عمل با بخیه زدن پوست بسته می شود.

باید با دامپزشکان در مورد مناسب ترین چارچوب زمانی برای عقیم کردن سگ های نر مشورت شود. تعیین زمان جراحی عقیم سازی با توجه به ویژگی های نژادی و شرایط خاص بهداشتی به عنوان دقیق ترین گزینه مطرح می شود. اگر نیاز به بیان کلی داشته باشیم، می‌توان گفت که این عمل در زمانی که سگ‌های نر 6 تا 10 ماهه باشند با خیال راحت انجام می‌شود.

عقیم کردن سگ های نر فواید زیادی دارد. پس از این عمل، خطر ابتلا به سرطان بیضه و فتق کاهش می یابد. خطر التهاب یا بزرگ شدن غده پروستات کاهش می یابد. پس از عقیم سازی، سگ های نر با سگ های دیگر بهتر کنار می آیند، حرکات تهاجمی آنها کنترل می شود. از آنجایی که در گرما نسبت به ماده ها حساس می شوند، خطر فرار آنها کاهش می یابد. همچنین از بیماری های مقاربتی احتمالی محافظت می کند. در میان تمام این عوامل، با عقیم کردن سگ های نر، می توان به دستاوردهای زیادی هم از نظر جسمی و هم از نظر روانی دست یافت.

جراحی عقیم سازی در سگ های ماده و مزایای آن

عقیم سازی در سگ های ماده از طریق برشی که در شکم ایجاد می شود و تحت بیهوشی عمومی انجام می شود، مانند سگ های نر. در حین عمل، یا فقط تخمدان ها یا هر دو تخمدان و رحم از بدن خارج می شوند و توانایی تولیدمثل ماده ها خاتمه می یابد. این فرآیند تقریباً در 45 دقیقه تکمیل می شود.

نظر دامپزشکان در مورد مناسب ترین دوره زمانی برای عقیم سازی سگ های ماده باید مورد مشورت قرار گیرد. نژاد و سلامت عمومی ماده ها ممکن است مفهوم دوره مناسب برای جراحی عقیم سازی را تغییر دهد. به طور کلی توصیه می شود که ماده ها قبل یا در پایان اولین دوره گرما عقیم شوند.

عقیم‌سازی سگ‌های ماده فواید بسیار متفاوتی دارد. خطر ابتلا به سرطان سینه در سال های بعد در سگ های ماده عقیم شده کاهش می یابد. خطر التهاب رحم (پیومترا) که یک مشکل سلامتی بسیار خطرناک است، از بین می رود و احتمال سرطان تخمدان کاهش می یابد.

جدای از همه اینها، تمایل سگ های ماده به بیرون رفتن در دوره گرما از بین می رود، از بارداری ناخواسته جلوگیری می شود و پرخاشگری در رفتار آنها کاهش می یابد. امروزه متأسفانه تعداد دوستان ما در خیابان ها به دلیل جفت گیری ناخودآگاه یا بارداری های اجتناب ناپذیر به میزان قابل توجهی افزایش یافته است. با عقیم سازی سگ، می توان به روشی بسیار راحت تر بر این مشکل غلبه کرد.

ملاحظات بعد از جراحی عقیم سازی سگ

  1. اگرچه ممکن است سطح فعالیت برخی از سگ ها هنگام بازگشت به خانه بالا باشد، اما حرکات آنها باید تا حد امکان در دوره 7 تا 10 روزه پس از تکمیل روند بهبودی محدود شود. برای این امر مهم است که محیطی آرام و کم نور برای آنها در نظر گرفته شود. این محیط، جایی که آنها می توانند احساس امنیت و راحتی کنند، به آنها اجازه می دهد تا راحت استراحت کنند.
  2. اشتهای سگ طی 24 ساعت اول پس از عمل عقیم سازی به تدریج به حالت عادی باز می گردد. پس از آوردن آنها به خانه باید مقدار وعده های غذایی را نصف کرد و از خوردن زیاد غذا و آب آشامیدنی جلوگیری کرد. لازم به ذکر است که در چنین حالتی ممکن است استفراغ کرده و ناحیه زخم را مجبور کنند. از آنجایی که آنها عمل جراحی داشته اند، نباید غذاها یا میان وعده های مختلف داده شود و به جز کاهش مقدار، نباید برنامه های غذایی را تغییر داد.
  3. پس از عمل حداقل به مدت 10 روز از تماس محل زخم با آب جلوگیری شود و از تمیز نگه داشتن آن اطمینان حاصل شود. استفاده از یقه در این مدت به دلیل لیسیدن زخم ها توصیه می شود. اگر ناحیه زخم خشک نگه داشته نشود، خطر عفونت افزایش می یابد.
  4. پس از جراحی عقیم سازی سگ، برش ها باید حداقل 2 بار در روز رعایت شود. آیا ماده ها دارای زهکشی، ترشح یا بوی بد هستند. در مردان، مهم است که بررسی شود که ترشحات که ممکن است به مقدار کم رخ دهد، بیش از 3 روز طول نکشند.
  5. پس از انجام عملیات عقیم سازی، ممکن است برای جلوگیری از عفونت و تسکین درد، دارو به سگ ها داده شود. دستورالعمل های مصرف دارو و دستورها دامپزشکی باید به شدت رعایت شود.
  6. تا زمان بهبودی کامل باید در برابر عوارض احتیاط کرد. اگرچه جراحی عقیم‌سازی در سگ‌ها یک عمل بسیار ایمن است، اما عوارضی مانند مشکلات تعادل، حرکات افسردگی، رنگ پریدگی لثه‌ها، تنگی نفس، اسهال و استفراغ ممکن است رخ دهد. در چنین شرایطی، تماس با دامپزشکان مفید خواهد بود.
  7. خطر افزایش وزن به دلیل تغییر تعادل هورمونی سگ ها پس از جراحی عقیم سازی افزایش می یابد. هنوز “آیا سگ ها بعد از عقیم کردن وزن اضافه می کنند؟” نمی توان پاسخ قطعی به سؤال داد. در این دوره تغذیه با غذاهای سبک سگ که باعث کاهش کالری و چربی با توصیه دامپزشکان و رعایت برنامه های ورزشی می شود در کنترل وزن مؤثر خواهد بود. به همین دلیل، به تعویق انداختن جراحی عقیم سازی یا در دستور کار قرار ندادن آن با این تصور که باعث افزایش وزن می شود، رویکرد درستی نیست. به لطف این فرآیند، خطر مشکلات احتمالی سلامتی دوستان وفادار ما کاهش می‌یابد، رفتار پرخاشگرانه آنها تجاوز می‌کند و کیفیت زندگی آنها افزایش می‌یابد. می توانید پس از عقیم کردن، حفظ وزن ایده آل خود را برای دوست خود آسان تر کنید.
2.8/5 - (5 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *