جراحی عقیم سازی در گربه ها و اقدامات احتیاطی که باید انجام شود

پت شاپ آتاپت: جراحی عقیم سازی در گربه ها به دلایلی مانند جلوگیری از مشکلات سلامتی که ممکن است در دراز مدت رخ دهد، حمایت از گربه ها برای داشتن زندگی طولانی تر و سالم تر و جلوگیری از پرورش بی رویه به دلیل تعداد زیاد حیوانات خانگی که نیاز به مراقبت دارند، انجام می شود.

در محدوده عمل عقیم سازی گربه ماده، رحم و تخمدان ها و در عمل عقیم سازی گربه نر، بیضه ها برداشته می شود. عقیم سازی گربه نر و ماده یک عمل مضر نیست. در واقع، این عملیات مزایای شناخته شده مهمی دارد. برخی از اقدامات احتیاطی وجود دارد که باید برای تکمیل بدون مشکل عمل و روند بهبودی پس از عمل انجام شود.

جراحی عقیم سازی در گربه ها

تصمیم گیری در مورد جراحی عقیم سازی برای بسیاری از صاحبان گربه بسیار دشوار است. این تصمیم بسیار دشوارتر می شود، به ویژه از آنجایی که این باور عمومی وجود دارد که گربه ها باید حداقل یک بار بچه گربه داشته باشند. دانستن جزئیات، مزایا و معایب عملیات در فرآیند تصمیم گیری موثر است.

یکی از سوالاتی که در هنگام تصمیم گیری پرسیده می شود این است: آیا عقیم کردن گربه مضر است؟ سوال است البته اقداماتی که تحت بیهوشی انجام می شود برای گربه ها و همچنین انسان ها خطر خاصی دارد، اما پس از بررسی هایی که قبل از عمل انجام می شود، به دلیل عواملی مانند این احتمال وجود دارد که گربه شما بدون مشکل عمل کند.

چون هیچ مشکلی برای سلامتی ندارند بررسی ها نشان داده است که احتمال بروز هرگونه مشکل در عملیات استریلیزاسیون به طور متوسط ​​3 از 10000 است.

عمل عقیم سازی گربه ماده به منظور جلوگیری از بارداری ناخواسته، جلوگیری از بروز مشکلات بهداشتی مرتبط با دستگاه تناسلی و جلوگیری از درگیری گربه وارد شده به دوره گرما و یا آسیب دیدن گربه توسط گربه انجام می شود. با از بین بردن میل به بیرون رفتن. شناخته شده ترین عیب عمل این است که گربه نمی تواند دوباره بچه گربه داشته باشد. گربه‌ها پس از عقیم‌سازی، وزن بیشتری نسبت به قبل از عمل اضافه می‌کنند، اما با بررسی‌های منظم دامپزشکی و برنامه غذایی مناسب می‌توان آن را کنترل کرد. توصیه می شود که گربه ها غذاهای سفارشی مصرف کنند تا بعد از عمل عقیم سازی وزن اضافه نکنند.

عمل عقیم سازی گربه نر در مقایسه با عمل عقیم سازی گربه ماده بسیار ساده تر است. مزیت اصلی این عمل این است که گربه های نر را در دراز مدت از مشکلات سلامتی مربوط به بیضه و پروستات جلوگیری می کند. گربه های نر در هنگام گرما تمایل دارند به بیرون بروند.

اگر گربه عادت به بیرون رفتن دارد یا نقاطی در محل زندگی وجود دارد که می تواند بیرون برود، احتمال درگیری با گربه های دیگر و آسیب دیدن در طول دوره گرما افزایش می یابد. به منظور جلوگیری از این وضعیت، عملیات استریلیزاسیون بسیار مهم است.

سن عقیم سازی گربه با تایید صاحب گربه و بررسی های انجام شده توسط دامپزشک در نتیجه عدم مشاهده خطرات مربوط به عمل در نتیجه ورود گربه ها به سن بلوغ قابل انجام است. به طور کلی، روند ورود به بلوغ در گربه ها بین 6 تا 24 ماه متفاوت است. در این مرحله، بهتر است حرکات گربه را مشاهده کنید و تصمیم بگیرید که علائم عصبانیت چه زمانی شروع می شود.

24 ساعت قبل از جراحی

قبل از عمل، گربه بعد از ساعات عصر به هیچ وجه نباید غذا بخورد. برای اینکه تصمیم بگیرید که گربه چه مدت بدون غذا خواهد ماند، باید به زمان عمل نگاه کرد. با این حال، انجام عمل در ساعات اولیه معمولاً از نظر از بین بردن منبع استرس اضافی مانند گرسنگی یک تسکین است. می توانید آب گربه را یک شب رها کنید، اما باید اول صبح آب آن را بردارید و تا زمان عمل اجازه نوشید.

اقدامات احتیاطی که بعد از عمل عقیم کردن گربه باید انجام شود

پس از جراحی عقیم کردن گربه، باید حداقل 24 ساعت صبر کنید تا گربه به عادات قبلی خود بازگردد. در طول این دوره 24 ساعته، باید آرامش خود را حفظ کنید، به او اجازه دهید در یک منطقه گرم، ساکت و تاریک بماند تا بتواند خود را درمان کند، و سایر حیوانات خانگی و کودکان را، در صورت وجود، از گربه ای که عمل جراحی کرده است دور نگه دارید.

هنگامی که اثر بیهوشی از بین رفت، می توانید به گربه خود مقدار کمی آب و غذا بدهید.

مهم است که بلافاصله پس از عمل برنامه تغذیه را تغییر ندهید و برای جلوگیری از پنهان شدن عارضه مربوط به عمل، همان برنامه غذایی را در 7 تا 10 روز مورد نیاز برای بهبودی کامل ادامه دهید. قرار دادن توالت در نزدیکی گربه در طول دوره نقاهت انتخاب خوبی خواهد بود. در طول دوره نقاهت، توصیه می شود به جای بستر گربه، جایگزینی مانند کاغذ خرد شده را انتخاب کنید.

کاغذها باید بعد از هر توالت تمیز شوند. به این ترتیب از تماس موادی مانند گرد و غبار، کثیفی، مدفوع یا باقیمانده ادرار توالت فرنگی با درزهای گربه کاملاً جلوگیری می شود. برای ردیابی ادرار، جدا کردن توالت گربه در صورت وجود گربه های دیگر مهم است. اگرچه انتظار می رود در 24 ساعت اول پس از عمل، خون در ادرار مشاهده شود، اما اگر بعد از 24 ساعت همچنان خون در ادرار وجود داشت، باید با دامپزشک مشورت شود.

پس از عقیم کردن، گربه نباید اجازه حرکت بیش از حد داشته باشد یا برای مدت طولانی بی حرکت بماند. شما باید با او وقت بگذرانید و به بازی ادامه دهید، اما نباید اجازه دهید او از پله ها بالا برود، بپرد، بپرد و تا زمانی که بخیه ها به طور کامل خوب نشده اند، بالا برود.

اگر گربه شما بعد از عمل عقیم کردن بخیه زد، رعایت بخیه ها بسیار مهم است. تا زمانی که زخم به طور کامل بهبود یابد، استفاده از یقه انتخاب بسیار خوبی است. استفاده از قلاده الیزابتی برای جلوگیری از لیسیدن و گاز گرفتن ناحیه درز توسط گربه راه حلی بسیار ساده تر و کاربردی تر از نگه داشتن گربه در دید دائمی است. پانسمان مطابق با توصیه های دامپزشک نیز برای بهبود سریع و بدون دردسر بخیه ها بسیار مهم است.

پس از جراحی عقیم سازی گربه، دامپزشک باید در صورت صلاحدید به کنترل مراجعه کند و متوجه شود که آیا مشکلی وجود دارد یا خیر. در این فرآیند، اگر با تشکیلاتی مانند تورم، قرمزی یا التهاب در ناحیه عمل مواجه شدید، حتما باید به پزشک خود اطلاع دهید و در مراحل اولیه اقدامات احتیاطی را انجام دهید.

3.2/5 - (16 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *