چگونه از سگ ها در برابر انگل های خارجی مانند کک و کنه محافظت کنیم؟

پت شاپ آتاپت: سگ ها نیز مانند سایر حیوانات خانگی ممکن است مورد هجوم موجودات کوچک قرار گیرند و سلامتی آنها به خطر بیفتد. شایع ترین انگل ها در سگ ها به نام کک، کنه، شپش و جرب شناخته می شوند.

درباره کک

پیشگیری از کک و کنه در سگ ها

کک ها حیوانات کوچکی هستند که سلامت سگ ها را به خطر می اندازند. کک ها نه تنها باعث خارش می شوند، بلکه بیماری های زیادی را نیز به همراه دارند که می توانند ناقل آن ها باشند و سگ شما را مبتلا کنند. در برخی موارد کک حتی برای انسان خطرناک است. بنابراین، شما باید از سگ های خود در برابر کک محافظت کنید.

کک ها از جمله گونه های جانوری کوچکی هستند که بال ندارند و به همین دلیل نمی توانند پرواز کنند. بدن آنها طوری تکامل یافته است که در میان موهای بدن میزبان حرکت کند. بدنی صاف و سخت دارند. پاهای آنها برای پرش در مسافت های طولانی توسعه یافته است. همچنین می توان گفت که آرواره های کک برای مکیدن خون طراحی شده اند.

کک ها معمولا از خون پستانداران تغذیه می کنند. آنها اغلب در گربه ها یا سگ ها که حیوانات اهلی هستند دیده می شوند. کک ها نیز می توانند انسان را گاز بگیرند، اما انسان ها میزبان ایده آلی برای کک نیستند. بنابراین، آنها سعی در تهاجم به مردم ندارند. برای آنها حیوانات با موهای بلند ایده آل ترین شرایط را فراهم می کنند. گربه، سگ، موش و خرگوش از ایده آل ترین میزبان ها هستند.

خطرات کک

  • نیش کک باعث ایجاد حساسیت می شود. این آلرژی می تواند باعث خارش شدید سگ شما شود. در برخی موارد، اگر سگ شما پوست حساسی داشته باشد، حتی عفونت های قارچی و مشابه ممکن است رخ دهد.
  • در حالی که کک ها خیلی رایج نیستند، می توانند باعث ایجاد کرم نواری شوند. از آنجایی که کک ها می توانند لارو کرم نواری را بخورند، اگر ککی که لارو کرم نواری را بلعیده است توسط انسان یا حیوان بلعیده شود، کرم نواری می تواند متعاقباً در داخل بدن ایجاد شود. به عبارت دیگر، کک ها به نوعی حامل کرم نواری هستند.
  • مشکل کم خونی به عنوان یکی دیگر از مشکلات موجود در حیوانات دارای کک شناخته می شود. بله، اگرچه کک ها موجودات کوچکی هستند، اما می توانند باعث شوند که سگ شما به اندازه کافی خون از دست بدهد تا کم خون شود. اگر کک ها درمان نشوند، ممکن است سگ ها از این عارضه رنج ببرند و حتی بمیرند.

درمان کک

کک یک بیماری قابل درمان است. وقتی سگ شما کک دارد چه کاری انجام دهید ساده است. برای اینکه محیط را از شر کک خلاص کنید، محل خواب سگتان و لباس هایی که برای او استفاده می کنید را دور بیندازید. خرید تخت و لباس نو ضروری به نظر می رسد. محصولات پیشگیری از کک و کنه برای مبارزه با انگل های خارجی مانند کک و کنه وجود دارد. باز هم می توان از قطره های کک کش برای جلوگیری از کک استفاده کرد. شامپوهای کک نیز برای این کار موثر هستند.

از پودرهای دافع کک طبیعی نیز می توان استفاده کرد. اینها به عنوان دافع کک عمل می کنند. آنها از حمله کک ها به بدن سگ شما جلوگیری می کنند.

درباره کنه ها

کنه ها از حیوانات خطرناک حامل انگل محسوب می شوند که بیماری های مختلفی را به همراه دارند. شایع ترین مکان برای کنه ها در سگ ها گوش، گردن یا چین های پوستی است. به همین دلیل باید این نکات را بررسی کرد تا وجود کنه روی سگ شما کنترل شود.

هنگامی که بر روی پوست سگ خود برآمدگی می بینید، باید با دقت روی این نقطه تمرکز کنید و کنه ها را بررسی کنید. برای این کار می توانیم از شانه های مخصوص برای تشخیص کک و مک استفاده کنیم. کنه ها معمولاً به اندازه نوک مداد هستند.

چگونه از کنه جلوگیری کنیم؟

حذف تیک باید با دقت انجام شود. زیرا وقتی کنه ها می شکند، آرواره های خود را رها می کنند. فک کنه ها در داخل پوست حامل انگل هستند، احتمال بیماری این انگل ها بسیار زیاد است. یکی از مطمئن ترین راه ها این است که سگ خود را به نزدیک ترین دامپزشک ببرید. در صورت یافتن چنین فرصتی، روش حذف را می توان با تمیز کردن کامل محل با الکل و تکان دادن ملایم کنه از این طرف به سمت دیگر با کمک انبرهای کنه را امتحان کرد. این یک عملیات بسیار خطرناک است.

موثرترین راه برای جلوگیری از آلوده شدن کنه ها استفاده از قلاده کنه های دارویی است. به این ترتیب کنه ها از سگ شما دور می شوند و احتمال مواجهه سگ شما با بیماری به حداقل می رسد.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *