آموزش و تربیت گربه

پت شاپ آتاپت: گربه ها، حیواناتی مغرور و با احساس هستند، که جز پت های محبوب در سراسر جهان به شمار می آیند. به وسیله ی آموزش و تربیت گربه ها، تا حد زیادی می توان رفتارهای این حیوانات بازیگوش را مدیریت نمود. در ادامه، به معرفی و تشریح برخی از مهمترین نکات آموزشی این پت های دوست داشتنی می پردازیم.

آموزش و تربیت گربه

اهمیت آموزش و تربیت گربه

گربه ها، حیواناتی مغرور و در عین حال بسیار با احساس می باشند، که نسبت به سگ ها بسیار مستقل تر عمل می کنند. اما، تنها با آموزش و تربیت گربه ها، می توان این موجودات بازیگوش را تا حدود زیادی، به پت هایی مودب و حرف گوش کن تبدیل کرد.

آنچه که در آموزش و تربیت گربه ها حائز اهمیت میباشد، شیوه ی آموزشی می باشد، که صاحب آنها اعمال می کند. چرا که، آموزش گربه ها نیز، همچون دیگر حیوانات خانگی اصول و قواعد مخصوص به خود را دارد.

با این تفاوت که، گربه ها به طور ذاتی نیاز به تایید طلبی و جلب رضایت انسان ها ندارند و بسیاری از افراد بر این باور هستند که نمیتوان آنها را تحت تعلیم و تربیت قرار دارد. ولی، ما در ادامه ی این مقاله، راهکارهای مفیدی را برای آموزش و تربیت گربه ها در اختیار شما قرار می دهیم. با ما همراه باشید.

تربیت بچه گربه

تربیت بچه گربه

دوران طلایی آموزش و تربیت گربه ها نیز، مانند دیگر حیوانات خانگی، از زمان کودکی آنها می باشد. از این روی، اگر قصد خرید و یا پذیرش سرپرستی یک گربه را دارید، توصیه می کنیم، این حیوان را هنگامی که در سنین پایین قرار دارد، با خود به منزل آورده و از همان روز نخست تربیت او را آغاز نمایید. بدین وسیله، این پت ملوس و دوست داشتنی سریع تر و راحت تر به شما و اعضای خانواده تان عادت می کند.

همه ی ما می دانیم، که گربه ها به اندازه ی سگ ها اجتماعی نمی باشند. اما، اولین قدم در آموزش و تربیت گربه ها، اجتماعی کردن آنها می باشد. برای این کار، لازم است تا بچه گربه، دو ماه نخست زندگی خود را در کنار مادر و خواهر و برادرهای خود سپری کند. چرا که، همین امر در اجتماعی شدن او موثر خواهد بود.

بعد از گذشت این دوران، می توانید گربه را نزد خود بیاورید. لازم است، تا حیوان در این سن، انسان های مختلفی را ببینید و 5 الی 10 دقیقه توسط هریک از آنها، در آغوش گرفته شود و به بازی مشغول گردد.

گربه های مادر، هنگامی که فرزند آنها کار خطایی انجام می دهد، صدای خاصی تولید می کنند، که به راحتی قابل الگوبرداری می باشد. از این روی، شما هم به عنوان صاحب گربه می توانید به جای مجازات و یا دعوا کردن حیوان، از این صدا بهره ببرید.

در واقع، باید به شما بگوییم، داد و بیداد کردن و تنبیه برای گربه ها، در هیچ سنی نتیجه بخش نخواهد بود. تنها نقطه ضعف این حیوانات که در آموزش و تربیت گربه ها می توانید از آن بهره ببرید، بی توجهی می باشد. بی توجهی در برابر کار بد و تشویق برای کار خوب، اصل اساسی در پروسه ی تربیتی این حیوانات است.

آموزش و تربیت گربه ها برای رفتن به دستشویی

آموزش و تربیت گربه ها برای رفتن به دستشویی

گربه ها، به صورت ذاتی و طبیعی درون خاک دستشویی می کنند. و این یک کار طبیعی و ذاتی برای آنها به شمار می آید. اگر بچه گربه ای را به تازگی به منزل آورده اید، یک ظرف خاک مناسب برای او تهیه نمایید و کمی با دستان او خاک را کنار بزنید.

در این هنگام، خواهید دید که خود حیوان ادامه ی این کار را به عهده گرفته، خاک را کنار زده و بعد از اتمام دستشویی، مدفوع خود را با خاک می پوشاند. در نتیجه، برخلاف سگ ها لزومی به آموزش و تربیت گربه ها برای رفتن به دستشویی وجود ندارد.

اما، مشکل از آنجایی آغاز می شود که گربه ی شما، روی خاکی که برای او آماده کرده اید، دستشویی نکند. این اتفاق، می تواند دلایل به خصوصی و مهمی داشته باشد، که برخی از آنها عبارتند از:

عدم نظافت خاک

خاک گربه ها همیشه می بایست تمیز باشد، در غیر اینصورت گربه ی شما در آن خاک دستشویی نخواهد کرد و از آن دوری می کند.

فشار روانی و اضطراب

حتما، کودکانی را دیده اید که به دلیل اضطراب و یا ترس قادر به کنترل ادرار خود نیستند. گاهی گربه ها نیز، همچون کودکان وقتی در یک موقعیت استرس زا قرار می گیرند؛ مثل حضور یک حیوان خانگی جدید و یا دیگر تغییرات ناگهانی، برای انجام دستشویی به موقعیت همیشگی خود نرفته و هرجا که احساس نیاز به دستشویی کنند، کار خود را انجام می دهند.

مناسب نبودن ظرف و یا موقعیت خاک

اگر ظرف مخصوص خاک گربه، نامناسب باشد؛ برای مثال، رفتن گربه به درون آن دشوار باشد و یا مقدار خاک درون ظرف کم باشد، حیوان از رفتن به درون آن اجتناب می کنند. همچنین، نباید ظرف خاک را در اماکن مراجعه محور و شلوغ خانه قرار دهید. چرا که، احساس عدم امنیت در پت ایجاد میشود و قادر به انجام دستشویی خود نمی باشد.

عطر نامناسب خاک

برخی از شرکت ها، اقدام به تولید و عرضه ی خاک های معطر برای گربه ها می کنند. در این شرایط، اگر عطر خاک با ذائقه ی پت هماهنگ نباشد، نه تنها هرگز در آن توالت نمی کند، بلکه حتی نزدیک آن خاک هم نمی شود.

وجود اختلال در وضعیت سلامتی گربه

در نهایت، اگر تمامی موارد بالا را بررسی نمودید و همگی در وضعیت مطلوبی قرار داشتند، می بایست گربه را برای چکاپ وضعیت سلامتی، نزد دامپزشک ببرید.

آموزش و تربیت گربه برای گاز نگرفتن

یکی از معضلاتی که اکثر صاحبین این پت های بازیگوش با آن مواجه می باشند، گاز گرفتن است و برای جلوگیری از این کار در حین آموزش و تربیت گربه ها، می بایست از قوانین خاصی پیروی نمود.

گربه ها، جز آن دسته از حیوانات خانگی هستند، که به شدت روحیه ی بازیگوشی داشته و به همه چیز به چشم اسباب بازی نگاه می کنند.

دست و پای شما هم از این قاعده مستثنی نبوده و در صورتی که این پت کنجکاو اقدام به گاز گرفتن دست شما نمود، تنها کاری که می بایست انجام بدید، این است که بدون هیچ حرکت اضافه، با لحنی جدی به او بگویید “نه” و یک اسباب بازی دیگر در اختیار او قرار دهید، تا حواسش پرت شود.

برای آموزش و تربیت گربه لازم است، دست خود را هنگام گاز گرفتن نکشید و یا پا به فرار نگذارید! چرا که، این دقیقا همان چیزی است که گربه به دنبال آن می باشد؛ یعنی، “جلب توجه”! در نتیجه، چنین حرکاتی حیوان را به هدف خود می رساند و باز هم این کار را تکرار خواهد نمود.

بچه گربه ها و گربه های جوان، به طور معمول بیشتر از گربه های بالغ اقدام به گاز گرفتن می کنند و از آنجایی که هنوز دندان های تیز و برنده ای ندارند، صاحبین آنها نه تنها از این اقدام جلوگیری نمی کنند، بلکه به آن دامن زده و دائم انگشت خود را در اختیار روحیه ی بازیگوش این حیوان قرار می دهند.

اما، با رشد گربه، دندان های او نیز همچون یک شکارچی، تیز و خطرآفرین می شوند. بنابراین، توصیه می شود هرگز بچه گربه ها را به گاز گرفتن عادت ندهید. زیرا این کار، در آینده برای شما دردسر ساز خواهد بود.

آموزش و تربیت گربه برای های فایو

آموزش و تربیت گربه برای های فایو و یا دست دادن، یکی از جذاب ترین تمرین هایی می باشد، که اکثر صاحبین گربه و یا سگ ها، آن را با پت خود انجام می دهند.

برای این کار، تنها کافی است شما یک تکه از خوراکی مورد علاقه ی حیوان را در دست گرفته و با لحنی خوش، گربه را صدا بزنید تا به سمت شما آید. در این هنگام، جایزه را بالا نگه داشته و همچنان حیوان را برای بالا آوردن دستش تشویق نمایید.

درست زمانی که گربه دست خود را بالا آورد و به دست شما زد، خوراکی دلخواهش را به او داده و کلمه ی مورد نظر را تکرار نمایید.

برای مثال بگویید “دست بده”، “بزن قدش” و یا “های فایو” و بعد حیوان را بسیار تشویق و نوازش نمایید، تا بدین وسیله ذهن او میان کار درست و جایزه ارتباط موثر برقرار نماید. برای آموزش و تربیت گربه، این تمرین را به مرور و به صورت مستمر با او انجام دهید.

آموزش و تربیت گربه برای نشستن

آموزش و تربیت گربه برای نشستن

آموزش و تربیت گربه برای نشستن، یکی از مهمترین تمریناتی می باشد، که به شما اجازه می دهد تا کنترل بیشتری روی پت خود داشته باشید.

برای این آموزش هم مانند آموزش های فایو، به یک تکه خوراکی خوشمزه به عنوان جایزه احتیاج دارید. جایزه را به گربه نشان دهید تا به سمت شما آید.

سپس دست خود را بالا برده و کمی بچرخانید و جا به جا کنید، تا این حیوان بازیگوش با چشم هایش مشغول دنبال کردن دست شما شود. در این هنگام، گربه ها معمولا به صورت غیر ارادی می نشینند و این درست زمانی است، که شما می بایست جایزه را به او داده و تشویقش نمایید.

آموزش و تربیت گربه برای نشستن، مستلزم استمرار و بارها تمرین می باشد. هنگامی که حیوان این تمرین را به خوبی فرا گرفت و اکثر اوقات آن را به درستی انجام داد؛ می توانید واژه ی “بنشین” را نیز، همزمان با ارائه ی جایزه به کار ببرید، تا ذهن پت به این دستور عادت کند.

در این شرایط، حتی زمانی که جایزه ای هم در کار نباشد، تنها با به کار بردن کلمه ی “بنشین”، از شما اطاعت خواهد کرد.

آموزش و تربیت گربه برای راه رفتن با قلاده

آموزش و تربیت گربه برای قدم زدن با قلاده، یکی از اصولی می باشد که اگر به پیاده روی با پت خود علاقه دارید، می بایست آن را در نظر داشته باشید. قلاده ی گربه ها، برخلاف قلاده ی سگ ها، نباید دور گردنشان قرار بگیرد.

در واقع، قلاده ی گربه ها به کتف و پشت آنها متصل می شود. قبل از استفاده از قلاده، توصیه می شود آن را در مکانی قرار دهید که حیوان زیاد به آنجا رفت و آمد دارد. بدین وسیله، ابتدا این وسیله ی جدید را می بیند و به حضور آن عادت می کند.

بعد از گذشت چند روز، هنگامی که در حال تشویق و نوازش حیوان هستید، قلاده را به آرامی به او بپوشانید و اجازه دهید بدون بند اتصال در خانه بچرخد، تا به به آن عادت کند.

هنگامی که اطمینان پیدا کردید این پوشش برای گربه آزاردهنده و رنج آور نیست، نوبت به وصل کردن بند قلاده می رسد. کم کم بدین وسیله، حیوان را برای گردش به مکان های خلوت و امن ببرید.

توصیه می شود در حین آموزش و تربیت گربه برای پیاده روی با قلاده، صبور باشید و اجازه دهید حس کنجکاوی او ارضا شود. به طور کلی، حیوانات خانگی برای یادگیری مهارت های جدید، نیاز به شکیبایی و صرف زمان دارند.

آموزش و تربیت گربه برای گوش دادن به حرف صاحب خود

شما می توانید در حین آموزش و تربیت گربه ها، از پتانسیل های ذاتی آنها بهره ببرید. برای مثال، گربه ها قادر می باشند تا به یک اسم و یا صوت خاص واکنش نشان داده و به سمت شما بیایند.

از این روی، می توانید پیش از غذا دادن به پت خود و یا در حین گشودن بسته ی غذایی مخصوص او، یک صوت خاص ایجاد نمایید و یا اسم او را صدا کنید.

بدین وسیله، گربه ی شما به صورت غیر ارادی، میان یک اتفاق خوب و آن صدای خاص، ارتباط ذهنی برقرار می کند و در نهایت هر زمان او را به آن شکل مخصوص صدا کنید، به سمت شما خواهد آمد.

آموزش و تربیت گربه برای گوش دادن به حرف صاحب خود نیز، مثل هر آموزش دیگری نیاز به تمرین و تکرار دارد. برای مثل، در روز دو بار و در هر بار حدود 20 مرتبه، می توانید این تمرین را با پت خود انجام دهید.

فقط در نظر داشته باشید، که بازه زمانی هر تمرین از 5 الی 10 دقیقه بیشتر نباشد، تا حیوان کسل و بی حوصله نشود.

اهمیت کلیکر در آموزش و تربیت گربه

کلیکر، یک ابزار کاربردی برای آموزش و تربیت گربه ها می باشد. صاحب این پت های دوست داشتنی، به وسیله کلیکر می تواند صداهای مختلف و کوتاهی را برای گربه ی خود ایجاد نماید.

در واقع، صدای کلیکر می بایست هنگام تشویق حیوان ایجاد شود. بدین وسیله، هر صدا برای گربه یک معنی خاص خواهد داشت و موجب ایجاد یک ارتباط موثر میان حیوان و صاحب او می شود.

کلیکرها ابعاد کوچکی داشته و به راحتی در دور مچ شما قرار می گیرند و با بهره گیری از آنها می توانید به صورت اصولی به آموزش و تربیت گربه خود بپردازید. خرید این وسیله، نه تنها یک هزینه به شمار نمی آید، بلکه یک سرمایه گذاری برای تسریع بخشی به پروسه ی یادگیری پت شما خواهد بود.

راهکار صحیح جلوگیری از خرابکاری های گربه ها

گربه ها، به طور ذاتی و غریزی حیواناتی شکارچی هستند. به همین دلیل، رفتارهایی مثل تندخویی، بالا و پایین پریدن، پنجه کشیدن و یا گاز گرفتن از ویژگی های آنها می باشد.

شما، هرگز نمی توانید فطرت گربه ها را تغییر دهید و تنها با آموزش و تربیت گربه خود، قادر به کنترل این رفتارها خواهید بود. از این روی، نه به گربه سخت بگیرید و نه خود را درگیر استرس رفتارهای نامطلوب این حیوانات (از نظر انسان ها) کنید.

اگر شما قصد نگهداری از یک گربه ی ملوس و دوست داشتنی را دارید، می بایست انتظار هرگونه خرابکاری را از این حیوان داشته باشید.

برای مثال، این احتمال وجود دارد که، زمانی که شما در حال مطالعه و یا مشغول به کار دیگری هستید، ناگهان ببینید که گربه دلبندتان در حال خراشیدن روتختی و یا مبل شما می باشد. در این شرایط، هرگز نباید رفتاری ناگهانی بروز دهید و یا سر گربه داد بکشید.

می توانید با یک ابزار دیگر مثل اسکرچر (وسیله مخصوص خراشیدن گربه ها) حواس حیوان را پرت کنید و او را از ادامه ی خرابکاری منصرف نمایید.

درست زمانی که گربه دست از تخریب کشید و به سمت اسباب بازی خود رفت، پاداش را فراموش نکنید. با لحنی خوش او را نوازش کرده و کمی از غذای مورد علاقه اش را به او بدهید. بدین ترتیب، متوجه خواهد شد که کار درست، بازی با وسیله های مخصوص خودش می باشد.

در کنار آموزش و تربیت گربه، بهترین راهکار برای جلوگیری از اختلالات رفتاری این حیوان، اختصاص دادن مکانی برای بازی او می باشد.

توصیه می شود، قسمتی از فضای منزل را به اسباب بازی های مخصوص گربه تجهیز نمایید، تا بدین وسیله احساس نیاز به کنجکاوی و بازیگوشی این پت های دوست داشتنی به خوبی تامین شود و کمتر اقدام به تخریب وسایل با ارزش منزل می کنند.

آموزش و تربیت گربه های خیابانی

سوالی که ذهن بسیاری از دوستداران حیوانات را به خود درگیر کرده است، این است که آیا می توان اقدام به آموزش و تربیت گربه های خیابانی نمود یا خیر؟

هم می توان به این سوال پاسخ مثبت داد و هم می توان پاسخ منفی داد. برای مثال، اگر از سر دلسوزی یک گربه ی خیابانی آسیب دیده را به خود به منزل آوردید و تصمیم شما در رابطه با نگهداری همیشگی از این حیوان، جدی می باشد. بله، می توانید با بهره گیری از اصول و استانداردهای مذکور، اقدام به آموزش و تربیت گربه نمایید.

اما، در صورتی که قصد نگهداری همیشگی از این حیوان را ندارید و تنها از روی کنجکاوی و تفریح، می خواهید چند روزی را با او سپری کنید، این کار را انجام ندهید.

چرا که، آموزش و تربیت گربه خیابانی، آن هم به صورت موقت، تنها باعث می شود تا دیگر این حیوان از انسان ها نترسد و هرکسی به راحتی بتواند اعتماد او را جلب نماید. بدین ترتیب، گربه ی بیچاره در دام خطرات جبران ناپذیری می افتد. زیرا، همه ی افراد جامعه دوستدار حیوانات نیستند و حتی می توانند به آنها آسیب برسانند.

آیا آموزش و تربیت تمامی گربه ها از یک روش پیروی می کند؟

پاسخ به این سوال، مثبت است. روش تربیت کلیه ی نژادهای گربه ها به همین صورت است؛ تنها برخی از آنها دیرتر و برخی زودتر از همنوعان خود، درس هایشان را فرا می گیرند.
برای مثال آموزش و تربیت گربه های پرشین، نسبت به دیگر گربه ها، نیاز به صبر و شکیبایی بیشتری دارد.

چرا که، این نژاد به صورت ذاتی کمی تنبل بوده و اندکی ضریب هوشی پایین تری نسبت به همنوعان خود دارد؛ که این مسئله به عنوان یک عیب برای پرشین ها محسوب نمی شود و تنها یک تفاوت به شمار می آید.

برخی از گربه ها هم، سطح فعالیت و بازیگوشی بیشتری نسبت به دیگر گربه ها دارند. همین امر، موجب می گردد تا خیلی زود حوصله ی آنها از جلسات آموزشی سر برود و به سراغ بازی و شیطنت بروند.

نکات طلایی در آموزش و تربیت گربه

شما می بایست برای آموزش و تربیت گربه خود، به دنبال زمان مناسب باشید. بهترین فرصت برای برگزاری دوره ی آموزشی این حیوان، زمانی است که خود او هم حوصله داشته باشد و به شما توجه کند. یک گربه ی خواب آلود و خسته، نمی تواند روی تمرین های خود تمرکز داشته باشد.

برای آموزش و تربیت گربه خود، یک مکان واحد را انتخاب نکنید. هر قسمت از منزل، می توانید این کار را انجام دهید، تا ذهن حیوان محدود به یک مکان خاص نشود.

استفاده از غذای تشویقی، یکی از ارکان اساسی در آموزش و تربیت گربه ها می باشد و همواره می بایست خوراکی های کوچک و خوشمزه، در دسترس خود داشته باشید، تا به محض اینکه حیوان کار خوبی انجام داد، بدین وسیله، به او جایزه بدهید.

دقت نمایید، که گربه های شخصیت مغروری دارند؛ از این روی، لحن صحبت شما با این حیوانات می بایست جدی باشد. اما، نه آنقدر که حیوان را از شما دور کند.

بازه زمانی هر جلسه آموزش و تربیت گربه ها، نباید خیلی طولانی باشد. این پت های بازیگوش نهایت 5 تا 10 دقیقه قادر به تمرکز و توجه به اعمال و رفتار صاحب خود خواهند بود. اما، تعداد این بازه های کوتاه، می بایست زیاد باشد.

تصاویر و صداهای مختلف در حین آموزش و تربیت گربه ها، می توانند تمرکز آنها را بهم بریزند. در نتیجه، هنگام آموزش تلویزیون، رادیو و… را خاموش نمایید.

هرگز برای آموزش و تربیت گربه ها، از تنبیه فیزیکی و یا داد زدن استفاده نکنید. این کار نه تنها، فایده ای ندارد، بلکه موجب ترسیدن گربه از شما می شود. همچنین، اختلالات رفتاری بیشتری را به دنبال خواهد داشت.

از خرید اسباب بازی و وسایل مخصوص گربه ها غافل نشوید. چرا که، این پت های بازیگوش نیاز به ابزاری برای سرگرمی و تخلیه ی انرژی خود دارند. از معروف ترین وسایل گربه ها، می توان به اسکرچر و درخت گربه اشاره داشت.

و در آخر، لازم به ذکر است که شما برای آموزش و تربیت گربه ها، نیاز به شکیبایی و صبر دارید. چرا که، فقط تمرین و تکرار می تواند این کوچولوهای دوست داشتنی را مطیع اوامر شما سازد.

5/5 - (1 امتیاز)

2 دیدگاه برای “آموزش و تربیت گربه

  1. نریمان مصفا.دامپزشک باز نشسته. گفته:

    سلام مطالب بسیار مفیدی ارایه دادید. خیلی استفاده کردم. یک شعار میدهم:
    اگر همه انسانهای دنیا ،یک گربه داشتند، انوقت هیچ کدام دنبال جنگ نمی رفتند.واصلا د. دنیا جنگی نبود.

  2. محمد گفته:

    سلام من یه گربه دارم سه و نیمشه از اول تو خونه بوده الان حدود شش ماهه شروع به ادرار بیرون از خاکش کرده دکتر بردم سلامته و می گن رفتاریه هر کار کردم به حالت اول برنگشته چکار کنم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *