سگم ترسوئه چیکار کنم؟

چگونه سگ ترسو را شجاع کنیم؟

سگ ها سه تیپ شخصیتی دارند، سگ های قلدر که معلوم است، نوع دوم سگ های نرم که نسبتاً میتوان گفت از صدا ها و سگ های دیگر ترسی ندارند یا واکنشی نشان نمی دهد و نوع سوم سگ های ضعیف، سگ های ضعیف خیلی زود و آنی از همه چیز میترسند و پس میکشند.

فوبیا و ترس های رایج سگ

درمان سگ ترسو

پت شاپ آتاپت: چهار دسته اساسی از ترس ها و فوبیاها وجود دارد که معمولاً در دامپزشکی و مکان های عمومی مشاهده می شوند:

ترس از صدا

بسیاری از سگ ها نسبت به صداهای بلند مانند آتش بازی، رعد و برق، شلیک گلوله و ترقه ترس از صدا دارند. حتی تحقیقاتی وجود دارد که نشان می‌دهد ترس و فوبیا می‌تواند ارثی باشد. به گفته دکتر کلاین، نژادهای نگهبان گله به شدت به فوبیای نویز حساس هستند، شاید به این دلیل که بسیار با محیط خود هماهنگ هستند.

ترس از تزریق

بسیاری از مردم ترس از تزریق دارند که معمولا به عنوان ترس از سوزن شناخته می شود. برخی از سگ ها هنگام مراجعه به دامپزشک ترس مشابهی را تجربه می کنند. سگ‌ ها نمی‌دانند که بازدید از دامپزشکی به نفع آنهاست و بسیاری از شرایط پیرامون این ملاقات‌ها، مانند احساس بیماری، درد، ماشین سواری، مکان‌ های جدید، غریبه‌ها و حضور سایر حیوانات استرس‌ زا می‌تواند این ترس را به یک ترس تبدیل کند.

ترس موقعیتی

اضطراب جدایی رایج ترین مثال از ترس موقعیتی است. به نظر می‌رسد سگ‌ هایی که اضطراب جدایی دارند نمی‌دانند که صاحبانشان بازخواهند گشت و ممکن است رفتارهای مخربی مانند جویدن اشیاء و پارس کردن از خود نشان دهند.

ترس از غریبه ها

چگونه ترس سگ را از بین ببریم

برخی از سگ‌ ها پس از یک تجربه منفی، ترس از غریبه‌ها و به‌ ویژه مردان ایجاد می‌کنند. سگ های نجات یافته از خانه های آزار دهنده اغلب از این ترس رنج می برند که می تواند منجر به رفتار واکنشی شود. این فوبیا و ترس همچنین می تواند شامل ترس از افرادی باشد که کلاه یا لباس های حجیم به سر دارند و حتی میتواند ترس از سگ دیگر باشد.

برخورد با یک سگ ترسناک

چگونه سگ ترسو را شجاع کنیم

زندگی با یک سگ ترسناک می تواند استرس زا و خسته کننده باشد. درمان ترس به صبر، زمان و تکرار نیاز دارد. این ممکن است غیرممکن به نظر برسد، به خصوص وقتی که سگ شما با پارس کردن بیش از حد همسایه ها و صاحبخانه ها را عصبانی می کند. شاید استرس زاترین عامل، خطر گاز گرفتن تصادفی سگ از سوی سگی ترسو یا سگی باشد.

خوشبختانه، اقداماتی وجود دارد که صاحبان حیوانات خانگی می‌توانند برای کمک به سگ‌ های خود در مقابله با فوبیا و ترس انجام دهند و در اسرع وقت به دامپزشک یا مربی آموزش و تربیت سگ خود مراجعه کنند.

ترس و فوبیا ممکن است با گذشت زمان بدتر شود و به ندرت خود به خود برطرف می شوند. حتی در برخی موارد سگ ها می توانند منجر به فوبیا و ترس های جدید شوند، بنابراین هر چه زودتر اقدام کنید بهتر است.

دامپزشکان و رفتارشناسان سگ، تکنیک های اصلاح رفتار را به عنوان اولین خط دفاعی توصیه می کنند. این تکنیک ها مانند حساسیت زدایی، به سگ ها کمک می کند رفتار ترسناک خود را مدیریت کنند.

داروهایی هم برای تسکین این پریشانی ها وجود دارد، با این حال، اکثر درمان‌های دارویی در ارتباط با اصلاح رفتار بهترین کار را دارند و درمان فوری نیستند.

اصلاح رفتار ترس سگ

اصلاح رفتار شامل رفتار سگ و رفتار صاحب می شود. صاحبان اغلب ناخواسته به تقویت فوبیای سگ و رفتارهای نامطلوب کمک می کنند یا حتی آنها را تحریک می کنند.

آموزش مجدد خود و سگتان به الگوهای رفتاری جدید نیاز به زمان و صبر دارد و بهتر است با کمک دامپزشک یا توسط مربی کارکشته انجام شود.

یکی از کارهایی که می بینم مردم همیشه انجام می دهند، گفتن جملاتی مانند پسر خوب، عزیزم، دختر خوب در موقعیت های استرس زا است.

این می‌تواند رفتار ترسناک را تقویت کند، زیرا صاحب آن سگ برای این رفتار ترسناک به سگ با جمله پاداش می‌دهد.

برخی از سگ‌ها حتی یاد می‌گیرند که با شنیدن کلماتی مانند (اشکال ندارد) یک موقعیت استرس‌ زا را پیش‌بینی کنند، زیرا آنها این کلمات را با یک اتفاق استرس‌زا، مانند رفتن به دامپزشک یا افتادن اشیاء مرتبط کنند.

آموزش مقدماتی اولیه باعث ایجاد اعتماد به نفس در سگ های ترسو می شود. همچنین استفاده از ابزار برای تغییر جهت رفتارهای نامطلوب، مانند درخواست از سگ برای نشستن، ماندن یا لمس کردن در یک موقعیت بالقوه تحریک کننده است.

بیشتر فوبیاها قابل پیش بینی هستند، به این معنی که می توانید آنها را به عنوان یک فرصت آموزشی در نظر بگیرید.

به عنوان مثال، صاحبان سگ هایی که از رعد و برق می ترسند باید پیش بینی آب و هوا را در ماه هایی که این اتفاق میافتد را بررسی کنند تا خود را برای این مساله آماده کنند و در سگ ها هم همینطور است وقتی سگ شما از حیوانات دیگر می ترسد هر بار که به پیاده روی می روند ممکن است در معرض ترس از سگ های دیگر قرار بگیرند.

درمان های دارویی برای ترس سگ ها

برخی از سگ ها یاد می گیرند که ترس خود را تنها از طریق اصلاح رفتار مدیریت کنند. برخی دیگر ممکن است به کمک درمان‌ های دارویی، مانند داروهای ضد اضطراب یا اسپری‌ های مخصوص که شبیه درمان‌ های آرام‌ بخش هستند، نیاز داشته باشند.

همیشه قبل از تجویز هر دارویی به سگ خود با دامپزشک خود صحبت کنید و خود سر این کار را انجام ندهید.

در حالی که چندین دسته از دارو ها وجود دارد که می توانند استرس را در سگ ها را کاهش دهند.

متخصصین دامپزشکی هشدار می دهد که هدف این داروها به حداقل رساندن فوبیا به سمت ترس است، نه آرام کردن سگ ها.

شاید به این فکر کنیم می توانیم اضطراب سگ هایمان را تنها از طریق دارو حل کنیم، اما درست مانند مردم، مقابله با ترس در سگ ها نیز پیچیده است.

هر سگی منحصر به فرد است، چیزی که برای یک سگ کار می کند ممکن است برای سگ دیگر جواب ندهد و اغلب نیاز به آزمایش دارد تا بفهمید کدام برنامه عمل برای توله سگ شما بهتر عمل می کند.

نکته مهمی که باید به خاطر بسپارید این است که امید زیادی در درمان ترس سگ وجود دارد. رفتار ترسناک بسیار رایج است و شما تنها نیستید که با آن برخورد کنید و ما را در کنار خود بدانید و هر سوالی داشتید میتوانید از طریق نظرات همین مقاله از ما بپرسید.

4.7/5 - (22 امتیاز)

9 دیدگاه برای “سگم ترسوئه چیکار کنم؟

 1. هادی گفته:

  سلام و عرض ادب
  تشکر از مطالب مفیدی که زحمت کشیدید. لطفا بجای کلمه پارس کردن از واژه واق واق استفاده کنید. پارس یا پارسی زبان ما ایرانی هاست. حتما داستان ان را میدانید…… تشکر از توجه شما

  • مهرزاد کوهزاد گفته:

   سلام بله دقیقا شما درست میفرمایید چشم حتما این کار را خواهیم کرد.

 2. مامانِ دلوین گفته:

  سلام دختر شش ماهه ی من به شدت استرس و اضطراب داره . پیاده روی دوست نداره . از غریبه ها می‌ترسه. مدام زیر یک جای سقف دار قایم میشه . بی تحرکه . از جمع از بیرون رفتن حتی توی حیاط واهمه داره و مقاومت میکنه

  • مهرزاد کوهزاد گفته:

   سلام یکی از آسان ترین راه هاش ایه که اگر انگیزه غذایی خوبه داره باید غذاشو در جاهای خلوت بهش بدید خیلی پیگیر این مشکل باشید چون اگه بزرگتر بشه مشکلاتش بیشتر میشه.

  • نوید گفته:

   شانه کردن کمی ترس سگ را کم میکنه

 3. احسان گفته:

  سلام سگم رو تازه خریدم ۸ماهه هستش وقتی تنها هستش خیلی شیطونه ولی وقتی منو میبینه میترسه دمش رو جمع میکنه ضربان قلبش میره بالا و تند تند نفس میکشه
  از رعد برق هم میترسید ولی تازگی ها دیگه ازش نمیترسه ولی هنوز ازمن میترسه خودم حدس میزنم صاحب قبلی زدتش برای همین کلاً از همه میترسه قبلا همچین مشکلی رو با سگای دیگه نداشتم راه حلی دارید برای شجاع کردنش؟نژادش باکسر هستش

  • مهریاس گفته:

   سلام
   باهاش رفیق شو عین یه نوزاد بهش نگاه کن و باتشدیقی و پیج های اموزشی ک تواینستاگرام هست بهش اموزش بده..
   باید برای کارای خوبش بهش تشویقی بده امازیادروی نکن توتشویقی دادن چون عاوت میشه براش..
   بعد اموزشاش ک یادگرفت باید ۶رروز پنج تاده د۳یقه ببریش پیاده روی و باهلش حرف بزنی تو راه رفتن بهش یاد بدی چکارابکنه چکارانکنه.گاهی اوقاتم بایدتشویقی روحذف کنی و باکلام بهش یادبدی
   سگهایی ک کتک میخورن دیر اعتمادمیکنن امابامحبت سریع میتونی زبان بدن هم رو یادبگیرین..
   سعی کن تااونموقع سگتو باقلاده ببری بیرون و یجایی ک امن باشه قلادشو رهاکن تابدوبدوکنه اما دنبال گربه ها ندوئه ی جای امنه امن..موفق باشید🌹
   سگ من۵۰روزه بودگرفتمش اللن۸ماهه ست تک تک رفتاراشومیشناسم دیگ..
   مراحلی ک گفتم روانجام بدی حل میشه مشکلاتش..موفق باشید.

 4. ناشناس گفته:

  سلام سگ شش ماه خریدم سگ وقتی زنجیرش میگیرم میترسه وراه نمیا د وقتی سمتش میرم خورش میکشه و نمیزاره دست ب قلادش زد

 5. علی گفته:

  سلام سگ شش ماه سرابی خریدم وقتی زنجیرش میگیرم حرکت نمیکند وو پمیزارد دست ب قلادش زد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *