توسعه هوش سگ

پت شاپ آتاپت: شما بارها به این موضوع برخورد کرده اید که سگ ها حیواناتی با هوش بالا هستند. البته در بیشتر مواقع هوش سگ از سگی به سگ دیگر مانند انسان در سطوح مختلف است. حتی نژادهای مختلف سگ نیز سطح هوشی متفاوتی دارند. پس آیا سگ به طور طبیعی باهوش است؟ خیر هوش سگ ها قابل آموزش و پرورش است.

توسعه هوش سگ

یکی از کنجکاوترین موضوعات بسیاری از صاحبان سگ این است که سگ های آنها چقدر باهوش هستند و چقدر می توانند این هوش را توسعه دهند. اگرچه امروزه در دنیا از تست های زیادی برای درک هوش سگ استفاده می شود، اما هیچ تستی وجود ندارد که بتواند هوش علمی را به طور دقیق تشخیص دهد. با این حال، بر اساس مطالعات طولانی مدت، تصور می شود که هوش سگ ها معادل هوش یک کودک 3 ساله است. در واقع مشخص است که سگ ها با توجه به نتایج به دست آمده در طول آزمایشات می توانند تا 200 کلمه را درک کنند.

شباهت بین هوش سگ و هوش انسان عمدتاً از نحوه یادگیری ما ناشی می شود. سگ ها می توانند از چیزهایی که قبلاً می دانند برای یادگیری چیزهای جدید استفاده کنند. به آن مقدمه سازی می گویند که دقیقاً همان کاری است که بچه های چند ساله انجام می دهند. البته دلایل مختلفی وجود دارد که چرا سگ ها نمی توانند هوش خود را به اندازه انسان توسعه دهند. این نه تنها در مورد سگ ها، بلکه در مورد بسیاری از گروه های مختلف حیوانات نیز صدق می کند.

هوش سگ ها خود به خود رشد نمی کند. باید گفت که توانایی سگ ها در ایجاد مقدمات و زمینه یادگیری توسط انسان محدود است. به عبارت دیگر، این ثابت می کند که صاحبان آنها تأثیر مستقیمی بر هوش سگ دارند. سگ ها برای یادگیری به راهنمایی صاحبانشان نیاز دارند.

انواع مختلفی از اسباب بازی ها برای تربیت سگ و توسعه هوش طراحی شده اند. ما می‌توانیم با این اسباب‌بازی‌ها که یادآور اسباب‌بازی‌های کودکان گروه سنی 0 تا 3 هستند، به سگ‌هایمان کمک کنیم تا حافظه و هوش خود را تقویت کنند.

انواع هوش در سگ ها

هوش تطبیقی: این نوع هوش، هوشی است که سگ بر اساس توانایی یادگیری و حل مسئله، کسب می کند و مهارت هایی را کسب می کند. نکته اصلی در اینجا این است که ظرفیت حافظه سگ چقدر است. اگرچه از نژاد سگ تفاوت دارد، اما ظرفیت یادگیری بالا ضروری است. در نتیجه می توان گفت که هر چه هوش تطبیقی ​​سگ بیشتر باشد، سگ چیزهای جدیدی را بهتر یاد می گیرد. می توان چیزی به سگ یاد داد و سگ در مدت زمان کوتاهی توانایی درک را دارد.

هوش غریزی: این نوع هوش با تحصیلات مرتبط نیست زیرا همه چیز در مورد ژنتیک است. هوش غریزی نوعی هوش است که در کدهای ژنتیکی سگ پنهان است. به لطف این نوع هوش، مهارت ها مشخص می شوند. با این حال، این مهارت ها از طریق آموزش رشد نمی کنند.

هوش تربیتی : نوعی هوش است که سگ با آموزش به دست می آورد. با توجه به مطالعات هوشی انجام شده توسط متخصصان بر روی سگ ها، ثابت شده است که سگ های آموزش دیده باهوش تر هستند. این نشان می دهد که سگ ها دارای هوش آموزشی هستند. در واقع بر اساس ارزیابی‌های انجام شده در نتیجه این مطالعات، رتبه‌بندی هوشی بر روی سگ‌های ساکن جهان تهیه و فهرست‌بندی شد.

طبق این لیست 10 سگ باهوش دنیا: این سگ ها را باید سگ هایی دانست که می توانند پس از 5 بار تکرار یک فرمان را بدون مشکل زیاد به خاطر بسپارند. تصور می‌شود که این سگ‌ها دستورات داده شده توسط صاحبان خود را تا 90 درصد درک می‌کنند و اطاعت می‌کنند.

 1. Border Collie
 2. پودل
 3. سگ ژرمن شپرد
 4. گلدن رتریور
 5. سگ گله شتلند
 6. لابرادور رتریور
 7. پاپیلون
 8. روتوایلر
 9. شپرد استرالیایی
 10. Pemproke Welsh Corgi

سگ شما مهم نیست از چه نژادی باشد، او نمی تواند به بازی هایی که با شما انجام می دهد نه بگوید. اگرچه برخی از نژادها نگرش بازیگوشی قوی تری دارند، اما هر سگی از کودکی دوست دارد با دوست انسانی خود بازی کند. به غیر از بازی های کلاسیک، می توانید از دستگاه های مختلف بازی نیز برای توسعه هوش سگ خود بهره مند شوید. به عنوان مثال، اسباب‌بازی‌های مشابه با ویژگی‌های مختلف، مانند اسباب‌بازی‌های تقویت‌کننده هوش که وقتی سگ شما حرکات درست انجام می‌دهد، ممکن است مفید باشند.

برای این آزمایشات باید از سگ خود استفاده کنید. سگ شما باید حداقل 1 سال سن داشته باشد و در 3 ماه گذشته به طور کامل با شما بوده است. باید کاری کنید که آزمون شبیه یک بازی باشد، هرگز عصبانی نشوید و صدای خود را بلند نکنید.

تست-1: سگ خود را بنشینید یا آن را روی پاهای کسی بگذارید. سپس غذای مورد علاقه اش را بو کند و آن را به مکانی دور ببرید و روی زمین جایی که بتواند آن را ببیند قرار دهید و روی آن را با یک جعبه مقوایی بپوشانید. با شروع زمان، مشاهده کنید که سگ شما چقدر طول می کشد تا به غذای مورد علاقه اش برسد.

 • 5 امتیاز در 5 ثانیه
 • 5-15 ثانیه 4 امتیاز
 • 15-30 ثانیه 3 امتیاز
 • 30-60 ثانیه 2 امتیاز
 • 60 ثانیه یا بیشتر 1 امتیاز

تست-2: سگ خود را با حوله ای تا سر و شانه هایش را بپوشانید و اندازه بگیرید که چند ثانیه از شر آن خلاص می شود. امتیاز فوق برای این آزمون نیز صدق می کند.

تست 3: وقتی سگ شما از شما دور است، مستقیماً به چشمان او نگاه کنید و لبخند بزنید. زمان را اجرا کنید و حرکات بعدی آن را مشاهده کنید.

 • 5 امتیاز اگر دم تکان دادن کنار شما بیاید.
 • 4 امتیاز اگر تا نیمه راه بیایید بدون دم تکان دادن
 • 3 امتیاز اگر سگ شما بایستد اما به سمت شما نیامد
 • 1 امتیاز اگر فقط در آنجا بایستد بدون واکنش.

بعد از این 3 تست:

 • 3 امتیاز و کمتر: به نوازش سگ خود ادامه دهید
 • 3-6 امتیاز: با اینکه هوش او چندان درخشان نیست، اما مطمئن هستیم که او کاملاً ناز است.
 • 6-12 امتیاز: یک سگ باهوش
 • 12-15 امتیاز: یک سگ بسیار باهوش
Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *