اهمیت آب برای سلامتی گربه ها چیست؟

پت شاپ آتاپت: گربه ها باید مانند هر موجود زنده ای آب بنوشند. هدف اصلی مصرف آب، جبران آب از دست رفته در بدن است. برای اینکه گربه ها به دلیل از دست دادن آب دچار بیماری های کلیوی و مشابه آن نشوند، مصرف آب آنها باید به طور مداوم کنترل شود و در این زمینه دقت لازم به عمل آید.

آب برای سلامتی گربه

  • مصرف آب گربه ها تضمین می کند که غذایی که می خورند بسیار راحت تر هضم می شود و ویتامین ها و مواد معدنی موجود در غذا به راحتی با خون مخلوط می شوند. به این ترتیب عبور مواد مغذی به بافت ها و سلول ها از طریق گردش خون تسریع می شود.
  • آب برای حفظ دمای بدن بسیار مهم است. از آنجایی که گربه ها فقط روی پنجه های خود غدد عرق دارند، تنظیم دمای بدن از طریق تعریق برای آنها آسان نیست. باز هم نمی توان دمای بدن خود را به خصوص در تابستان با تنفس کنترل کرد. علاوه بر این، اگر گربه شما موهای بلندی دارد، قطعا به آب نیاز دارد.
  • نمک اضافی غذای گربه ها به لطف آب باید از طریق ادرار دفع شود.
  • همانطور که مشخص است گربه ها حیواناتی هستند که مدام خود را تمیز می کنند. اگر گربه ها نتوانند خود را تمیز کنند، مو آنها توده می شود و در نتیجه پوست آنها نمی تواند نفس بکشد. گربه ای که پوستش نمی تواند نفس بکشد، هدف بیماری های پوستی قرار می گیرد. به همین دلیل گربه ها برای انجام این فرآیند پاکسازی که با لیسیدن انجام می شود به ترشحات بزاق نیاز دارند. آب برای تشکیل بزاق ضروری است.

همانطور که متوجه شدید، مصرف آب برای گربه ها حیاتی است. هم آب تولید شده در طی واکنش های شیمیایی در بدن و هم آبی که از بیرون گرفته می شود برای ادامه زندگی سالم ضروری هستند. آب از دست رفته از طریق عملکرد اندام ها، حرکت، تعریق، تنفس، ادرار و مدفوع باید دوباره پر شود.

گربه شما برای مصرف آب سالم به یک کاسه آب با کیفیت و با قابلیت تمیز کردن آسان نیاز دارد.

چرا گربه ها آب کمتری مصرف می کنند؟

کم آبی بدن گربه

آتاپت: گربه ها معمولاً تمایل به مصرف آب کمتری دارند. یک گربه نمی داند که مصرف آب چقدر در زندگی آنها مهم است. او به طور غریزی به آب نیاز دارد و می نوشد، اما نمی توان فهمید که آیا به اندازه کافی آب می خورد یا خیر. ننوشیدن آب کافی در گربه ها در وهله اول منجر به مشکلاتی در عملکرد کلیه می شود. به خصوص در سنین بالاتر، تشکیل سنگ در مثانه گربه هایی که آب کافی مصرف نمی کنند، مشاهده می شود. بسیاری از گربه ها حتی دچار نارسایی کلیه می شوند.

فراموش نکنیم که رابطه تغذیه و آب متناسب با یکدیگر است. اگر گربه ما در آب آشامیدنی مشکل دارد و در ازای غذایی که مصرف می کند آب نمی خورد، می توانیم تغییر غذا را نیز در نظر بگیریم.

بر اساس مطالعه ای که در مورد مصرف آب گربه ها انجام شده است، میزان آبی که یک گربه سالم باید مصرف کند، با توجه به مقدار غذای خشکی که می خورد تعیین می شود. بر این اساس، یک گربه باید حداقل 4 برابر مقدار غذای خشکی که روزانه می خورد بنوشد. اگر گربه فعال باشد، این مقدار حداقل 5 برابر تعیین می شود. این میزان ممکن است در گربه هایی که با غذای مرطوب تغذیه می شوند کمتر باشد. زیرا بیش از 50 درصد غذای مرطوب حاوی آب است.

صاحبان گربه که قبلاً گربه خود را با غذای مرطوب تغذیه می‌کردند، دیده‌اند که گربه‌هایشان آب بسیار کمی می‌نوشند. اما این بدان معنا نیست که گربه ای که با تغذیه مرطوب تغذیه می شود اصلاً به آب نیاز ندارد. باید توجه داشت که آب اضافی می خورد. حتی اگر از آن آگاه نباشید، علاوه بر این، ممکن است گربه شما به اندازه کافی غذای مرطوب را تغذیه نکند، که نشان می دهد آب کافی دریافت نمی کند.

مصرف آب در گربه ها چگونه تامین می شود؟

میزان آب مورد نیاز گربه

اگر گربه ای که غذا می خورد به کاسه آب برگردد و در آنجا آب پیدا نکند، آب آشامیدنی را به تاخیر می اندازد و به زندگی خود ادامه می دهد. به همین دلیل باید کاسه های آب در کنار ظرف غذای گربه ها وجود داشته باشد و همیشه بررسی شود که آیا آب در کاسه وجود دارد یا خیر. همچنین، آب راکد نیاز به تعویض مکرر دارد. گربه ها اغلب از نوشیدن آب آلوده نیز خودداری می کنند. به همین دلیل است که گربه ها هر از گاهی سعی می کنند از شیر آب بنوشند. گربه ها می دانند که آب جاری تمیزتر است.

کاسه آب گربه باید از فولاد ضد زنگ یا چینی باشد. حتی اگر ظروف پلاستیکی آب را ترجیح می دهیم، باید به کیفیت محصول توجه کنیم. زیرا این خطر وجود دارد که پلاستیک به مرور زمان با آب مخلوط شود. گربه‌هایی که حس بویایی حساس دارند، اگر ظرف آب و خود آب بوی پلاستیک دهد، ممکن است نوشیدنی را از این ظرف متوقف کنند.

ترجیححاً ظروف آب باید از مواد سنگین ساخته شوند. دلیلش این است که گربه‌های فعال احتمالاً کاسه‌های آب را می‌کوبند. این یک خطر برای صاحبان گربه است خانه را ترک می کنند. چون گربه شما ممکن است ناگهان با تشنگی مواجه شود.

یک کار خوب دیگری که میشه انجام داد در تابستان تکه های یخی که می توان در آب آشامیدنی گربه ها انداخت برای خنک شدن آنها بیش از حد کافی است. در گرمای تابستان می توان دمای داخلی گربه ها را از این طریق کنترل کرد.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *