گربه اسکاتیش

گربه اسکاتیش، یک حیوان خانگی مهربان و زیبا است، که به واسطه‌ی تغییرات ژنتیکی دارای گوش‌هایی تاخورده و بامزه می‌باشد. البته گوش تمام گربه‌های اسکاتیش بدین شکل نیست؛ اما، عمده‌ی محبوبیت آن‌ها مربوط به دلیل آناتومی این بخش از بدنشان می‌باشد. همچنین، این گربه‌ها بسیار باهوش هستند و می‌توانید با صبر و شکیبایی مواردی را به آن‌ها بیاموزید.

گربه اسکاتیش
گربه اسکاتیش

آشنایی با گربه اسکاتیش

پت شاپ آتاپت: گربه اسکاتیش، که با نام اسکاتیش فولد نیز شناخته می‌شود، یک حیوان خانگی بسیار مهربان، بانمک و جذاب می‌باشد و همانطور که از نام او پیداست، ریشه در کشور اسکاتلند دارد. این گربه‌ی بازیگوش، همواره مایل است در کنار صاحب خود باشد و یک به عنوان یک پت ایده آل به شمار می‌آید. گربه اسکاتیش، دارای یک گذشته‌ی جالب می‌باشد، که دانستن آن خالی از لطف نیست.

در سال ۱۹۶۱ نخستین گربه اسکاتیش، در مزرعه‌ای در اسکاتلند با گوش‌هایی چین دار و تا خورده، مشاهده شد. نام این گربه، سوزی (Susie) بود و به خاطر آناتومی گوش‌هایش ظاهری نزدیک به جغد داشت. بعد از دوران بلوغ و زایمان، دو تا از توله‌های سوزی، خصوصیات ظاهری مادرشان را به ارث برند و آن‌ها هم با گوش‌هایی خمیده به دنیا آمدند. در این میان، یک کشاورزبه اسم ویلیام راس، که دست بر قضا بسیار دوستدار گربه‌ها بود، یکی از این توله‌ها را خریداری نمود.

بعدها، راس این گربه را به عنوان یک نژاد گربه در کشور انگلستان به ثبت رساند و به یاری متخصصین ژنتیک، اقدام به تکثیر و پرورش گربه‌های اسکاتیش کرد. در طی این جفت گیری‌های برنامه ریزی شده، کاشف به عمل آمد که تغییر ظاهری این گربه‌ها ناشی از یک جهش ژنتیکی خاص می‌باشد. در واقع یک ژن غالب، توانست چهره‌ای متفاوت و بسیار با نمک را به این حیوانات هدیه کند. از این روی، اصالت تمامی اسکاتیش فوها، به سوزی باز می‌گردد.

گربه اسکاتیش scottish fold cat breed
گربه اسکاتیش scottish fold cat breed

مشخصات ظاهری گربه اسکاتیش

گربه اسکاتیش، اندام متوسطی دارد و دارای چشمان و سری گرد، گوش‌های تاخورده به سمت جلو، پاهایی کوتاه، بینی و گردنی بسیار کوتاه می‌باشد. گاهی پوشش مویی این گربه‌ها کوتاه و ضخیم بوده و گاهی موهایی نرم، بلند و بسیار متراکم دارند.

گربه‌های اسکاتیش نر وزنی در بازه ۴ الی ۶ کیلوگرم و گربه‌های اسکاتیش ماده وزنی در حدود ۲.۷ تا ۴ کیلوگرم دارند. همچنین، طول بدن آن‌ها، در جنس نر به طور متوسط ۲۵ الی ۳۸ سانتی متر و در جنس ماده ۲۵ تا ۳۵ سانتی متر است.

اسکاتیش فولدها، به صورت تک رنگ، دو رنگ، چند رنگ، حنایی، نقره ای، سیاه و تبی و سفید یافت می‌شوند. رنگ چشمان آن‌ها نیز اغلب در طیف‌های رنگ آبی می‌باشد؛ اما، در رنگ‌های دیگری نیز وجود دارد.

به طوری کلی، این نژاد محبوبیت خود را مدیون ظاهر جذاب و بانمک خود می‌باشد. قیمت توله‌های اسکاتیش فولد، به طرز چشمگیری از بچه گربه‌های نژادهای دیگر بیشتر بوده و می‌توان اغلب صاحبین این نژاد از گربه‌ها را، افراد ثروتمند و سلبریتی‌ها دانست.

معروف‌ترین سلبریتی که از گربه اسکاتیشبه عنوان پت نگهداری میکند، تیلور آلیسون سوئیفت ترانه سرا و خواننده‌ی آمریکایی می‌باشد.

نژاد گربه اسکاتیش
نژاد گربه اسکاتیش

خصوصیات اخلاقی و عادات گربه اسکاتیش

گربه اسکاتیش، عادت‌های جالب و عجیبی به هنگام خوابیدن دارد. گاهی به پشت میخوابد و پنجه‌های خود را معلق در هوا نگه می‌دارد و گاهی این گربه‌ی بامزه را به صورت پهن روی زمین می‌یابید. در واقع، بعد از آناتومی منحصر به فرد گوش‌های این حیوان، طرز خوابیدن او توجه بیننده را جلب می‌نماید.

گربه اسکاتیش، یک گربه‌ی بسیار با ذکاوت و اجتماعی می‌باشد و از سر و کله زدن با بازی‌های چالش برانگیز لذت زیادی می‌برد. این گربه ها، عاشق معاشرت و هم بازی شدن با انسان‌ها هستند و علاقه‌ی عجیبی به مشارکت در کارهای صاحب خود دارند. این نژاد، نسبت به سگ‌ ها روحیه‌ی مستقل‌تری دارد و بیشتر می‌تواند تنها بماند، اما نسبت به دیگر گربه‌ها خیر. در واقع، اگر زمان زیادی را به دور از منزل سپری می‌کنید، می‌بایست یک نفر در خانه بماند تاگربه اسکاتیش احساس تنهایی نکند. حتی، زمانی که از بیرون، به منزل باز می‌گردید، این گربه را چشم انتظار توجه و نوازش خود خواهید یافت.

یکی دیگر از عادات عجیب و بامزه این حیوانات، اصوات ملایمی می‌باشد، که از خود بروز می‌دهند. در واقع گربه اسکاتیش صداهایی همچون غر غر و میو را با هم ترکیب می‌کند و یک ترکیب جالب از این دو را به نمایش می‌گذارد.

برای مثال، اگر یک اسکاتیش فولد، به طور اتفاقی درون کمدی محبوس شود، گرسنه باشد و یا یک ماده‌ی جذاب نظر او را جلب کند، اقدام به تولید اصوات خاصی می‌کند و صاحب آن‌ها بعد از مدتی متوجه معنی هر یک از این صداها خواهد شد.

از کارهای مورد علاقه‌ی اسکاتیش فولد، می‌توان به تنبلی، لم دادن و استراحت اشاره داشت! البته، فعالیت این گربه در سطح متوسط قرار دارد؛ اما، به طور کلی نمی‌توان انتظار چابکی و فعالیت زیادی از او داشت. این نژاد، رفتار خوبی با سایر حیوانات خانگی و بچه‌ها دارد. در واقع، به خوبی با آن‌ها سرگرم می‌شود و نظر هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند.

نکات مهم قبل از اقدام به خرید یک گربه اسکاتیش

گاهی، ممکن است برای انتخاب یک حیوان خانگی متناسب با شرایط زندگی خود، دچار سردرگمی شوید. به همین علت، می‌بایست در رابطه با ویژگی‌ها و عادات اخلاقی حیوان مورد علاقه‌ی خود مطالعه نموده و آگاهی کسب نمایید.

برای مثال، اگر شما قصد پذیرش سرپرستی یک مار را به عنوان پت دارید، می‌بایست بدانید مارها برای کودکان خطرآفرین هستند و یا پرندگانی مثل طوطی‌ها آفریقایی، سطح سر و صدای بالایی دارند و می‌توانند نارضایتی همسایگان را به بار بیاورند. از طرفی دیگر، نگهداری جوندگانی همچون سنجاب‌ها خطر گاز گرفتن و جویدن وسایل منزل را به دنبال دارند. همچنین، سگ‌ها جز گروه پت‌های شلخته و پر سر و صدا قرار دارند.

اما، گربه ها، به خصوص گربه‌های اسکاتیش، پت‌هایی بسیار آرام، کم خطر، مرتب و تمیز هستند. در واقع این حیوانات همواره با لیس زدن پوشش مویی خود در حال نظافت و تمیز کردن بدنشان هستند و وابستگی خاصی از این بابت به صاحب خود ندارند.

اگر شما جز افرادی هستید که همواره مهمانان زیادی به منزلتان رفت و آمد دارند؛ هیچ گونه نگرانی از بابت رفتارهای بی‌ادبانه و هیجان زده‌ی گربه اسکاتیشنخواهید داشت. چرا که، این حیوان همواره موجودی ریلکس و مهربان می‌باشد. در واقع، به خوبی خود را با سبک زندگی صاحبش منطبق می‌سازد و تعامل خوبی با مهمانان خواهد داشت.

یکی از فاکتورهایی که پیش از اقدام به خرید گربه اسکاتیشمی بایست مد نظر داشته باشید، مراقبت و رسیدگی به نظافت گوش‌های او می‌باشد. به ویژه، اگر گوش‌های گربه‌ی مورد علاقه‌ی شما تا حد زیادی تاخورده باشد، بیش از گوش‌های معمولی گربه‌ها مستعد عفونت می‌باشد. از این روی، همواره باید او را به صورت منظم به چکاپ پزشکی ببرید.

اگر قصد مراقبت از یک گربه اسکاتیشبا موهای بلند را دارید، باید چند مرتبه در هفته موهای او را شانه بزنید تا گره در بافت موهای او ایجاد نشود.
همچنین، رسیدگی به نظافت دهان و دندان گربه اسکاتیشمی تواند تاثیر بسزایی در حفظ سلامت او داشته باشد. برای این منظور، می‌توانیدیکبار در هفتهبا استفاده از خمیردندان و مسواک‌های مخصوص گربه‌ها دندان‌های او را مسواک بزنید.

هر چند هفته یک مرتبه نیز، ناخن‌های حیوان را کوتاه نمایید. علاوه بر آن لازم است تا چشم‌های حیوان را با پارچه‌ای نرم، تمیز و کمی مرطوب، تمیز نمایید و برای هر یک از چشمهایش پارچه‌ای جداگانه استفاده کنید. بدین ترتیب از گسترش عفونت احتمالی، پیشگیری به عمل خواهد آمد. بهتر است، تا این روتین‌ها را از دوران تولگی حیوان آغاز کنید تا به آن‌ها عادت کند و در بزرگسالی در این رابطه با گربه مشکلی نداشته باشید.

بهترین مکان برای نگهداری گربه اسکاتیش، فضای درون منزل می‌باشد. بدین وسیله، از خطراتی مثل ابتلا به بیماری‌های ویروسی، مورد حمله قرار گرفتن توسط سگ‌ها و دزدیده شدن در امان خواهد ماند. بنابراین، این گربه یک گزینه‌ی ایده آل برای پیاده روی در کنار شما نخواهد بود.

بیماری‌های رایج گربه اسکاتیش

از مهمترین آیتم‌هایی که پیش از خرید یک حیوان خانگی باید در مورد آن تحقیق نمایید، بیماری‌ها و معضلاتی می‌باشد که حیوان مستعد ابتلا به آن‌ها است. برای مثال، سگ‌های هاسکی در معرض ابتلا به بیماری‌های مربوط به چشم هستند و یا بولداگ‌ها به خاطر چین و چروک‌های پوستی خود در خطر عفونت‌های پوستی متعددی می‌باشند. گربه اسکاتیشنیز، از این قاعده مستثنی نمی‌باشد و در خطر ابتلا به سه بیماری جدی قرار دارد. از این روی، به تشریح و بررسی برخی بیماری‌های این نژاد می‌پردازیم، تا بدین وسیله بتوانید یک تصمیم گیری آگاهانه داشته باشید.

استئوکندرو دیسپلازی: استئوکندرو دیسپلازی و یا OCD، علت اصلی شکل خاص آناتومی گوش گربه اسکاتیش می‌باشد. در واقع این اختلال رشد، در همه اسکاتیش فولدهایی که گوش تاخورده دارند وجود دارد؛ اما، از جایی این اختلال تبدیل به یک معضل جدی می‌شود، که به صورت شدیدتری بر رشد غضروف و استخوان‌ها تاثیر بگذارد.

از این روی، حیوان متحمل درد و رنج فراوانی می‌شود و دچار آرتروز و دردهای مفصلی آزاردهنده می‌گردد. این بیماری، در اکثر اوقات نشانه و علائم خاصی از خود نشان نمی‌دهد و بیشتر، اسکاتیش‌های مسن را تهدید می‌کند. به همین علت، بسیار از محققان و مدافعین حقوق حیوانات خواستار توقف پرورش و ادامه یافتن نسل این نژاد از گربه‌ها می‌باشند.

بیماری کلیه پلی‌کیستیک: گربه‌ها نیز، همچون انسان‌ها دارای دو کلیه هستند، که به عنوان مهمترین تصفیه کننده‌های بدن این حیوانات عمل می‌کنند. بیماری کلیه پلی‌کیستیک، یا به طور مخفف PKD، یک بیماری ژنتیکی می‌باشد و هنگامی ایجاد می‌شود که بافت کلیه جای خود را به کیست‌های عفونی بدهد. این اتفاق ناگوار، کارکرد طبیعی کلیه را مختل کرده و موجب نارسایی کلیوی می‌گردد.

این نارسایی، در موارد شدیدتر خود می‌تواند منجر به مرگ گربه شود. از آنجایی که ریشه‌ی این بیماری ارثی می‌باشد، می‌توانید به هنگام خرید گربه، به ویژه گربه اسکاتیش، مدارکی مبنی بر سلامت پدر و مادر بچه گربه را از فروشنده تقاضا نمایید.

کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک: یکی دیگر از بیماری‌های موروثی که جان اسکاتیش فولدها را تهدید می‌کند، کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک و یا به عبارتی Hypertrophic cardiomyopathyمی باشد. در طی این اختلال، دیواره‌های دهلیز در قلب ضخامت پیدا می‌کنند و کارکرد قلب ضعیف می‌شود. بدین ترتیب، قلب دچار نارسایی‌های جدی شده و قادر به خونرسانی کافی به دیگر ارگان‌ها نخواهد بود.

از جمله علائم این بیماری در گربه اسکاتیش، می توان به تورم اندام تحتانی، تنگی نفس، آریتمی قلب، سرگیجه و بی‌حالی مزمن اشاره داشت.

توصیه میکنیم، پیش از اقدام به خرید یک بچه گربه اسکاتیش، بدون شک مدارک مربوط به سلامتی او را چک کنید تا بعدها دچار دردسر نشوید.

در شرایطی که گربه اسکاتیش، تحت مراقبت و تغذیه‌ی اصولی قرار داشته باشد؛ به طور متوسط ۱۱ الی ۱۵ سال عمر خواهد داشت. همچنین، در نظر داشته باشید که، هیچ قطعیتی وجود ندارد که بیماری‌های مذکور، منجر به کاهش طول عمر حیوان شوند. اما، به طور حتم کیفیت زندگی او را تحت تاثیر قرار خواهند داد.

انواع گربه‌های اسکاتیش

گربه اسکاتیش، بسته به ژن و میزان تاخوردگی گوش‌های خود در سه گروه دسته‌بندی می‌شود:

ژن‌های فاقد جهش: این گروه از اسکاتیش فولدها، گوش‌هایی همچون دیگر گربه‌ها داشته و هیچ گونه تاخوردگی و یا خمیدگی در آناتومی گوش آن‌ها وجود ندارد. بدین ترتیب، کمتر با معضلات غضروفی و مفصلی دست و پنجه نرم می‌کنند. اما، خصوصیات اخلاقی و دیگر ویژگی‌های فیزیکی این گربه‌ها همچون دیگر اسکاتیش فولدها می‌باشد.

کپی یک ژن: این احتمال وجود دارد که این گروه از اسکاتیش فولدها، گوش‌هایی کمی خمیده (تاخورده) داشته باشند. اما، طبق تحقیقات نه تنها مشکلات مفصلی این نوع از اسکاتیش فولدها را هم تهدید می‌کند، بلکه علائم آن در سنین پایین‌تر بروز خواهد نمود.

کپی دو ژن: یکی از مهمترین نکاتی که در تکثیرگربه اسکاتیشباید رعایت شود، این است که هرگز نباید گربه‌هایی که دو تا خوردگی رویگوش‌هایشان دارند را پرورش داد. چرا که، توله‌ی حاصل به دلیل داشتن دو نسخه از یک ژن جهش یافته، بیش از دیگر اسکاتیش فولدها، در معرض مشکلات مفصلی خواهد بود. اگر گربه‌ای که قصد خرید آن را داشتید، گوش‌هایی کاملا تاخورده داشت، به احتمال ۹۹ درصد از این نوع می‌باشد.

آموزش گربه اسکاتیس

گربه اسکاتیش، حیوان بسیار باهوشی می‌باشد. اما، برای آموزش این گربه‌ی بامزه می‌بایست شکیبا باشید و با آگاهی و دانش اقدام به تربیت او نمایید. در واقع، اول این صاحب گربه است که باید آموزش تربیت کردن گربه را فرا بگیرد و با استفاده از آموزه‌های خود، یک اسکاتیش فولد بازیگوش را تربیت کند. همچنین، در حین آموزش گربه، باید در نظر داشته باشید که این موجودات، مثل سگ‌ها علاقه‌ی ویژه‌ای به جلب رضایت انسان‌ها ندارند. بنابراین، باید انتظار بی‌توجهی را نیز از آن‌ها داشته باشید.

شما می‌توانید مواردی از جمله: پریدن از مکانی به مکان دیگر، شیوه‌ی استفاده از جایگاه مخصوص توالت، رفتن به دنبال یک شی و یا دیگر حرکت‌های بی‌خطر را به حیوان آموزش دهید. یکی از مهمترین فاکتورهایی که در حین آموزش به سگ ها، پرنده‌ها و گربه‌ها انگیزه می‌دهد، بهره گیری از خوراکی دلخواه آنان می‌باشد. بلافاصله بعد از اینکه گربه اسکاتیش، تمرین خود را به درستی انجام داد، خوراکی مورد علاقه‌اش را به او بدهید.

بدین وسیله، گربه حالتی شرطی پیدا کرده و خواهد فهمید کار درست مساوی با جایزه خواهد بود. گاهی هم بدون جایزه، تنها به دلیل هوش ذاتی خود، آموزه‌ها به خوبی فرا می‌گیرند و اجرا می‌کنند. اما، در نظر داشته باشید شخصیت حیوانات با یکدیگر متفاوت می‌باشد. از این روی، گاهی یک اسکاتیش فولد با ذکاوت بیشتری درس‌هایش را می‌آموزد و بعضی اوقات یک گربه‌ی دیگر، نیاز به تمرین و تکرار بیشتری دارد.

یکی از نکات بسیار مهمی که در رفتار با گربه ها، به خصوص گربه اسکاتیشوجود دارد. شیوه‌ی صحیح توجه به این حیوانات است. در واقع، گربه‌ها هر کاری، دقت کنید «هر کاری» برای جلب توجه صاحب خود انجام می‌دهند. حتی این کار می‌تواند شامل آسیب زدن به وسایل گران قیمت باشد.

در این هنگام، تنها راهکار تنبیه گربه‌عدم توجه به او می‌باشد. اگر شما او را شماتت کنید و حتی دقایقی سر او داد و بیداد کنید، باز هم او را مورد توجه خود قرار داده‌اید و باید انتظار خرابکاری‌های دیگری را نیز، از او داشته باشید.

بهترین زمان تربیت گربه اسکاتیش، همچون دیگر حیوانات خانگی در دوران بچگی او می‌باشد. هنگامی که بچه گربه‌ای را برای اولین بار به منزل می‌آورید، بهتر است در جهت اجتماعی کردن او بکوشد تا بتواند ارتباط خوبی با افراد دیگر برقرار کند. در غیر اینصورت، یک گربه‌ی خجالتی و ترسو خواهید داشت، که حضور هر غریبه‌ای او را آزار می‌دهد و به شدت از محیط بیرون وحشت دارد.

چند نکته‌ی کلیدی در آموزش گربه اسکاتیشوجود دارد، که حتما باید آن‌ها را رعایت نمایید:

هر جلسه‌ی آموزش گربه اسکاتیشمی بایست تنها ۵ الی ۱۵ دقیقه طول بکشد، تا حوصله‌ی حیوان سر نرود. اما، تعداد جلسات را بالا ببرید.

توصیه می‌شود، به هنگام آموزش گربه، تلویزیون را خاموش کنید و محیط آرامی را فراهم آورید تا حواس این موجود بازیگوش پرت نشود.

در حین آموزش اسکاتیش فولد، حتما یک غذای تشویقی مورد علاقه‌ی گربه، در کنار دست خود داشته باشید.

هرگز اقدام به تنبیه فیزیکی و یا فریاد کشیدن سر گربه نکنید، چرا که، این کار تنها رابطه‌ی عاطفی گربه را با شما سرد می‌کند و یا باعث ترسیدن حیوان از شما می‌شود.

زمانی که گربه اسکاتیش، خواب‌آلود و یا در حال چرت زدن می‌باشد، اقدام به برگزاری جلسات آموزشی نکنید.

لحن صحبت شما در حین تربیت حیوان بسیار حائز اهمیت می‌باشد. نه باید خیلی جدی باشید، و نه باید بیش از حد مهربان باشید. تنها با قاطعیت و ملایمت با گربه‌ی خود صحبت کنید.

تغذیه گربه اسکاتیش

بهترین برنامه‌ی غذایی برای گربه اسکاتیش، شامل غذاهای خشکی می‌باشد، که سطح کربوهیدرات و پروتئین آن‌ها پایین باشد. علاوه بر غذاهای خشک، می‌توانید با مشورت دامپزشک غذاهای‌تر را نیز در رژیم غذایی این گربه بگنجانید؛ گوشت‌های تازه و خام مثل: گوشت مرغ، گوساله، بوقلمون و جگر مرغ بهترین مواد غذایی‌تر برای گربه‌های اسکاتیش، به خصوص بچه گربه‌ها می‌باشند.

در بزرگسالی نیز، سبزیجات و لبنیات گزینه‌های ایده آلی به شمار می‌آیند. اما، در نظر داشته باشید، بهترین غذا برای این گربه غذای خشک است و خرید غذای خشک، هزینه‌هایی را برای شما به بار خواهد آورد.

ترکیبات یک غذای خشک ایده آل برای گربه اسکاتیش، می‌بایست به میزان فراوانی بهفراورده‌های گوشتی اختصاص داشته باشد، شامل مقادیری کمتر از ۳۰ درصد پروتئین باشد، کربوهیدرات آن در حداقل ممکن قرار داشته باشد و تمامی املاح معدنی مورد نیاز بدن حیوان را تامین نماید.

دقت نمایید، بچه گربه‌های اسکاتیش فعالیت و تحرک بالایی دارند. اما، سطح فعالیت این حیوانات با افزایش سن آن‌ها کاهش می‌یابد و به شدت در معرض اضافه وزن قرار می‌گیرند. چاقی، متعاقبا مشکلات مفصلی، قلبی و… را به دنبال خواهد داشت. در نتیجه، می‌بایست همواره میزان غذای مصرفی گربه را نسبت به سطح فعالیت او مدیریت نمایید.

قیمت گربه اسکاتیش

از آنجایی که گربه‌های اسکاتیش، جز نژادهای کمیاب به شمار می‌آیند؛ به ویژه اگر گوش‌هایی تاخورده داشته باشند، قیمت‌های بسیار بالایی دارند. به طور متوسط، در بریتانیا هر گربه اسکاتیش، چیزی در حدود ۶۰۰ تا ۱۲۰۰ یورو معامله می‌شود و این قیمت در آمریکا، چیزی در بازه ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ دلار تخمین زده شده است.

از این روی، بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند اقدام به خرید توله‌های اسکاتیش فولد، با گوش صاف نمایند. چرا که، نه تنها این گروه از گربه‌ها نیز ظاهر بسیار زیبا و جذابی دارند، بلکه از قیمت منطقی‌تری نیز برخوردار هستند. علاوه بر آن، گربه‌های اسکاتیش با گوش صاف، دستخوش جهش‌های ژنتیکی نبوده و سطح سلامت آن‌ها نسبت به دیگر همسانان گوش تاخورده‌ی خود، بالاتر می‌باشد.

4.7/5 - (70 امتیاز)

2 دیدگاه برای “گربه اسکاتیش

  1. نیستانک گفته:

    اصولا تغییر ژنتیک هر حیوانی باعث تخریب موجودیت بقای او میشود و به سایر حیوانات هم این موضوع در زمان اثر گذار هست. اما از طرفی باعث رفع موانع افرادی که به نگهداری یک گربه یا سگ یا…نیازمند هستند میگردد.در دوران زمانی اکنون کلیه نباتات هم که حتی مصرف غذایی خود بشر هست بصورت تراریخته و تغییر ژنتیکی شده .و ما اولویت را هم رعایت نکرده و نخواهیم کرد. و این موضوعات متاسفانه دیگر جایگاه اساسی باقی نگذاشته. و فقط باعث نگاه سلیقه ایی شده. همه جاندار هستند.و همه باید مورد حمایت قرار بگیرند. اصولا نگهداری از هر حیوانی یک خطا و اشتباه هست مگر بصورتی که نیاز ما باشد مانند سگ یک چوپان. شاید صدها هزار حیوان بعد از هوس ما در خیابانها رها میشوند و در مناطق باعث تغییر بقیه حیوانات اصیل و بومی میگردنند.بشر برای رفع نیاز اساسی و هوس آمیز خود سالهاست خطا های غیر قابل جبران میکند

  2. By گفته:

    سلام
    خرید و فروش و جفت گیری از گربه های اسکاتیش فولد در بسیاری از کشورها ممنوعه
    لطفا به خاطر کسب درامد موجود زنده ای رو عذاب ندیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *