آموزش سگ زنده یاب هلال احمر

پت شاپ آتاپت: در استان ها دو قلاده سگ و در استان تهران هشت قلاده سگ آموزش دیده آماده شرکت در عملیات امداد و نجات احتمالی هستند. تیم پرتلاش آن سال گذشته 300 عملیات جستجو و نجات موفقیت آمیز انجام داد و 300 نفر را که در حوادثی مانند برف و بهمن زیر آوار مدفون شده بودند، نجات دادند. خدمات این مرکز در خارج از مرزها ارائه می شود. شرکت در عملیات امدادرسانی به سیل و زلزله پاکستان یکی از مهم ترین فعالیت های بین المللی این کشور بوده است. اسماعیل اسکندری رئیس اداره آماده سازی و نگهداری سگ های جمعیت هلال احمر در گفتگو با پیام هلال از فعالیت ها و برنامه های این مرکز می گوید.

آموزش سگ زنده یاب هلال احمر

فعالیت این مرکز به صورت جدی از چه زمانی آغاز شد؟

با وقوع زلزله بم، فعالیت جدی در مرکز آغاز شد. ما در آن حادثه مبتدی بودیم، اما توانستیم 76 نفر را زنده از زیر آوار بیرون بکشیم، در حالی که کشورهای دیگر با وجود تجربه و سبکی که داشتند، فقط یک نفر را پیدا کردند. با وقوع زلزله بم اهمیت فعالیت این مرکز آشکار شد و چه کسانی نیاز آن را در ایران احساس کردند. ما توانستیم افراد زیادی را از زیر آوار نجات دهیم و به همین دلیل آقای جیروند در آن زمان مسئولیت داشت. از آن زمان با امضای تفاهم نامه همکاری با صلیب سرخ آلمان آموزش های تخصصی را آغاز کردیم. من و آقای انصاری برای اولین بار برای آموزش به آلمان اعزام شدیم و دو سال متوالی برای کسب عنوان سرمربی در دوره های آموزشی شرکت کردیم. امسال تصمیم داریم تعداد مربیان را افزایش دهیم زیرا نیاز جامعه بیشتر شده و از طرفی تعداد سگ ها نیز افزایش یافته است.

در تربیت سگ ها با چه چالش هایی روبرو بودید؟

اوایل به دلیل اینکه کار جدیدی بود با اعتقادات مردم و همکارانمان با مشکل مواجه شدیم. برخورد درستی با ما نشد. ما را جایی راه ندادند و حتی اجازه ورود به سالن غذاخوری را نداشتیم. ظرف های ما را بیرون آوردند. آنها فکر می کردند ما نجس هستیم چون با سگ کار می کنیم، بنابراین همه از ما دوری کردند. کسی به ما دست نزد در گذشته، آموزش سگ ها چالش برانگیز بود. وقتی مربی سگ ها را برای آموزش بیرون می آورد، مردم به سمت آنها سنگ پرتاب می کردند و با لگد به آنها می کوبیدند، اما با فتوای رهبر معظم انقلاب، با انجام یکسری اقدامات اجازه تربیت سگ ها را پیدا کردیم. از آن زمان به بعد دیدگاه مردم به تدریج تغییر کرد. البته با پخش سریال های پلیسی از تلویزیون که قهرمان آن یک سگ تربیت شده (رکس و جو) بود و در نجات مردم نقش داشت تا حدودی باعث تغییر فرهنگ مردم شد. اداره آموزش و نگهداری سگ جمعیت هلال احمر از جایگاه خوبی در کشور برخوردار است.

چگونه سگ های جاسوس را تربیت کنیم؟

جالب اینجاست که همه سگ ها نمی دانند چه کارهای ضروری و تخصصی برای ما انجام می دهند. فکر می کنند این یک بازی است. آموزش در واقع در مورد اتصال سگ به مربی است. سگ را از سه ماهگی می گیریم و فقط تا شش ماهگی به آنها آب و غذا می دهیم. بعد از آن تا دو سالگی آنها را تربیت می کنیم تا سگ زنده شوند. به طور کلی آموزش در سه مرحله انجام می شود. مرحله اول آموزش ضروری و ابتدایی، مرحله دوم نمایش و بازی با موانع و بازی با اسباب بازی و تحریک پذیری است. مرحله سوم که تخصصی است یافتن و دریافت جوایز است. یعنی ابتدا مربی یک جایی پنهان می شود، بعد دستیار مربی، بعد یک فرد معمولی و … و سگ به دنبال آنها می رود تا اسباب بازی را بیاورد. چون بوی انسان کپک اسباب بازی است، سگ آن را بو می کند و فکر می کند که اسباب بازی آنجاست. به این ترتیب او کسانی را که زیر آوار هستند در عملیات نجات پیدا می کند. به شما یادآوری می کنم که یک مربی نمی تواند دو سگ را همزمان تربیت کند. که برای شروع آموزش بعدی باید یک آموزش سگ را انجام دهند زیرا سگ ها حسادت می کنند و حرکت همزمان آنها باعث دعوای آنها می شود. وظیفه تخصصی ما نجات فرد زنده از زیر آوار است. اگر فردی بمیرد، سگ ترسیده و پرخاشگر می شود. رابطه سگ با مربی به آنها کمک می کند تا در برابر یافتن افراد زیر آوار واکنش نشان دهند.

آیا سگی از نژاد ایرانی در مرکز وجود دارد؟

اصیل ترین نژاد سگ ایرانی است. همچنین سگ سیاه و سفید گله بختیاری از نژاد کوچکی است اما ما در ایران از سگ نر ژرمن شپرد در ماموریت های نجات استفاده می کنیم زیرا محبوبیت بیشتری دارد.
آیا پرورش سگ های زنده مانده در برنامه های شما گنجانده شده است؟
ما قبلا توله سگ های زنده را خریداری کرده ایم و از آنها نگهداری می کنیم، اما برای کاهش هزینه ها تصمیم داریم این نژاد را پرورش دهیم. ما قبلاً یک خط خونی از آلمان خریداری کرده ایم. یک سگ قهرمان دارای گواهی که می تواند تولید و بزرگ شود. در صورت جواب دادن، قصد داریم پنج توله دیگر اضافه کنیم تا نیازهای جمعیت هلال احمر را برآورده کنیم. پارسال که 30 قلاده سگ خرید و ما دو سال روی آنها سرمایه گذاری کردیم تا رشد کنند، اما وقتی آنها را به بهره برداری رساندیم متوجه شدیم که آنها بیماری دارند. البته بیماری سگ ژنتیکی است و در زمان خرید قابل تشخیص نیست.
آیا از سگ های زنده نیز برای یافتن افراد گمشده در فضای باز مانند کوه ها و جنگل ها استفاده می شود؟
سگ های ردیاب هستند که می توانند در فضای باز شناسایی کنند و ما در ایران فقط یک قلاده داریم. نژاد لابرادور به طور معمول سگ های جاسوس در نجات از بهمن، کوه، سیل و آوار متخصص هستند و کارگروه خاصی دارند، اما ما در ایران این امکانات را نداریم. افرادی که سگ دارند آنها را در تیم هایی که در سراسر جهان مورد علاقه آنها هستند، دسته بندی و آموزش می دهند. این هزینه ای برای دولت یا صلیب سرخ کشورشان ندارد. اما اگر بخواهیم در قالب استخدام فرزندان این کار را انجام دهیم هزینه زیادی دارد و از طرفی ساماندهی نمی شود. مثلا اگر در هر شهری 200 قلاده سگ داشته باشیم همین تعداد باید مربی باشد. تهیه غذا، دامپزشک، وسایل حمل و نقل و امکانات بهداشتی لازم کار را گسترده می کند.

به تازگی طرحی برای تربیت سگ های خانگی ارائه کرده اید. لطفا در این مورد توضیح دهید؟

استاندارد استفاده از سگ های جستجوگر در جهان یک سگ از هر 50 خانواده است. از آنجایی که سگ در فرهنگ ما جایی ندارد، برای رسیدن به این استاندارد، برنامه آموزشی برای سگ های خانگی تهیه و به استان تهران ارائه کردیم. بر اساس این طرح، چه کسی می‌تواند سگ‌های بزرگ لابرادور، دوبرمن و ژرمن شپرد را در باغ و ویلا خود به صورت رایگان آموزش دهد. به این ترتیب که پس از گذراندن امتحانات اولیه به صورت تیمی و یک جلسه در هفته به مدت دو ساعت آموزش داده می شود. به این ترتیب همه می توانند به جای سگ های تزئینی سگ های زنده داشته باشند تا در حادثه ای به آنها کمک کنند و نجاتشان دهند که برای ما کافی است. قرار است این طرح به صورت پایلوت در استان تهران برگزار شود و در صورت موفقیت برای مناطق خاص مجوز صادر خواهد شد. این امر به مردم کمک می کند تا با این قسمت از هلال احمر بیشتر آشنا شوند.
کمی از نحوه کار مربیان بگویید.

در حال حاضر 73 مربی آموزش سگ های تجسسی را بر عهده دارند که 33 نفر به صورت داوطلبانه با ما همکاری می کنند و بقیه به صورت رسمی یا قراردادی هستند. البته کار سختی است زیرا سطح توقع تیم برای یافتن افراد زنده زیر آوار در تصادفات بالاست. به همین دلیل است که مربیان زمانی که آزاد هستند تمرینات سختی انجام می دهند. مربیان ما استخدام می شوند و هر روز با سگ ها کار می کنند تا اطاعت را بیاموزند. عملیاتی است و مربیان هر روز یافتن یک سناریوی زنده را تمرین می کنند. ثابت شده است که سگ ها در یافتن و نجات افراد مجروح سریعتر از یک امدادگر هستند. نگهداری و مراقبت از سگ ها چالش برانگیز است و نیاز به روحیه قوی دارند. بچه هایش در حال تقلا هستند. وقتی کسی را نجات می دهیم انگار دوباره متولد شده ایم. این بسیار سرگرم کننده است، بنابراین ما برای سختی ها ارزش قائل هستیم.

چطور تصمیم گرفتید خودتان به تیم ملحق شوید؟ آیا شما علاقه مند بودید؟

من مأمور شدم در آن خدمت کنم. وقتی می خواستم با سگ ها کار کنم کلافه بودم. خانواده من مذهبی بودند و این را قبول نداشتند. من مجبور بودم کارم را برای مدت طولانی از آنها پنهان کنم، اما از آنجایی که سگ ها بسیار احساساتی هستند، روزانه با آنها ارتباط برقرار می کنند. آنها با غم و شادی شما واکنش نشان می دهند. می فهمند. شاید برای کسانی که با دنیای حیوانات آشنا نیستند باور این موضوع سخت باشد. در ابتدا برای من هم غیر قابل باور بود. اما سگ به عنوان همکار پذیرفته نمی شود و همین باعث شده فاصله زیادی بین ما و سایر واحدهای امدادی ایجاد شود.

فعالیت تیم های آن در سایر ملیت ها چگونه است؟

در جمعیت ملی صلیب سرخ سایر کشورها، مردم داوطلب همکاری می شوند. افرادی که سگ دارند در روزهای تعطیل تمرین می کنند. مسابقات برگزار می کنند. آنها از خدمات اجتماعی بسیار انگیزه دارند. گروه های آن در کشورهای دیگر کاملاً داوطلبانه هستند.

مربیان و کسانی که با سگ کار می کنند چه ویژگی هایی دارند؟

علاقه مندی به سگ و امداد و نجات از ویژگی های اساسی مربیان است. علاوه بر این، آموزش و آموزش نیز در نظر گرفته شده است. این یک کار تخصصی است و نیاز به بودجه کافی دارد.

برنامه های واحد چیست؟

در نظر داریم چارت سازمانی تشکیل دهیم و 33 داوطلب استخدام کنیم که دکتر ضیایی دستور پیگیری آن را داده است. همچنین قصد داریم المپیادی را با رعایت استانداردهای جهانی برای سگ های زنده برگزار کنیم تا انگیزه فرزندان آن افزایش یابد. این المپیاد برای اولین سال در کشور برگزار می شود. هنوز در سال های بعد از کشورهای همسایه با سگ های زنده دعوت به شرکت در این المپیاد می شود که ایران در آن مقر خاورمیانه محسوب می شود. ما آمادگی داریم در این زمینه به کشورهای همسایه آموزش دهیم. اما تا سال 2017 با آلمان قرارداد داریم و پس از آن تمرینات نجات بخشی را آغاز خواهیم کرد.

برای توانمندسازی واحد چه پیشنهادی دارید؟

باید آموزش بیشتری انجام شود. مسئولان نیز باید توجه بیشتری به ویژه استان های محروم داشته باشند و نظارت ها مستمر باشد.

یک خاطره…

چند سال پیش بر اثر بارش شدید برف در جاده چالوس بعد از تونل کندوان سقوط بهمن رخ داد و خودرویی با دو زن و مرد زیر آن مدفون شد. بلافاصله وارد عمل شدیم و جای آنها را پیدا کردیم و به آنها نشان دادیم اما به دلیل بدی هوا و کولاک شدید علاوه بر نیروهای امدادی، دو اتوبوس نظامی نیز به کمک آمدند که نتوانستیم آنها را نجات دهیم.

شما در پایان یک کلمه دارید.

باید بدانیم که سگ ها مانند یک کودک 5 ساله هستند که هرگز بزرگ نمی شوند و همیشه نیاز به مراقبت و مهربانی دارند. وقتی شوکه می شوند به طبیعت وحشی خود باز می گردند، پس باید از هر گونه آسیب و تهدید در امان باشند تا کاری را که ما می خواهیم انجام دهند. ما باید با آنها دوست و مهربان باشیم.
کلید واژه ها

4.3/5 - (11 امتیاز)

9 دیدگاه برای “آموزش سگ زنده یاب هلال احمر

 1. محسن گفته:

  سلام کجا. میتونیم سگ رو ثبت کنیم برای آموزش؟

 2. محمدرسام احمدی گفته:

  سلام من سگم خیلی اموزشهارو دیده
  و خودم مشتاقم اموزش جستجو و زنده یاب رو ببینه
  چیکار باید انجام بدیم؟

 3. مهدی گفته:

  سلام ..من نژاد سگ ژرمن بلژیک دارم بسیار باهوش وقابل اعتماد وبارها شده برای اولین بار چیزی گفتم وانجام داده با انکه تابه حال درمحیطی بوده که هیچ گونه اموزشی ندیده اما خیلی باهوش وحرف گوش کن است.. ایا میشه اموزشش داد این حیوان استثنایی را وباید چه کارکنم راهنمایی کنید لطفا ممنون میشم…مرکزی برای اموزش این حیوان خارق‌العاده وواقعا استسنایی روبهم معرفی کنید ممنون میشم درمازندران ایا بامراجعه به حلال احمر شهرستان خودمان میتونم اقدام کنم جهت اموزش و مربی گریش یا نه

 4. امید گفته:

  ممنونم از مطالب اموزنده

 5. ناصر گفته:

  من هر کسی خواست رایگان آموزش میدم ضمانتی

  • متین گفته:

   یه شماره تماس بدین لطفا اقای ناصر

  • متین گفته:

   یه شماره تماس بدین لطفا اقای ناصر تا بتونیم تماس بگیریم

 6. فرزان گفته:

  چطور میشه تو مرکز آموزش سگهای زنده‌ یاب استخدام شد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *